Sponsorlu Bağlantılar

Bitişiklik

Bitişikliğe göre koşullu ve koşulsuz uyarıcıların verilme zamanı birbirine yakın olmalıdır. En ideal sürenin 0,5 saniye olduğu kabul edilir.

 

Habercilik

Klasik koşullanmanın meydana gelebilmesi için koşullu uyarıcının kendisinden sonra koşulsuz uyarıcının geleceğine ilişkin bilgi verici nitelikte olması gerekmektedir. Bu durumda koşullu uyarıcı önce koşulsuz uyarıcı ise sonra verilmelidir. Rescorla ya göre istek koşullu uyaran koşulsuz uyarandan önce verilirse bu olumlu habercilik yani ileriye koşullanmadır. Koşullu uyaran koşulsuz uyaran geleceğinin habercisidir. Şimşek gök gürültüsünün geleceğinin habercisidir. Koşulsuz uyaran koşullu uyaran dan önce verilirse olumsuz habercilik (geriye koşullanma)dır. Koşullu uyaran koşulsuz uyaranın geride kaldığının habercisidir. Gökkuşağının çıkması yağmurun bittiğinin habercisidir.

Pekiştirme

Klasik koşullanmada pekiştirme, koşullu uyarıcıdan sonra koşulsuz uyarıcının verilmesidir. Koşulsuz uyarıcının meydana getirdiği etki pekiştirmedir. Klasik koşullanmada pekiştireç davranıştan önce verilir. Edimsel koşullanmada ise pekiştireç davranıştan sonra verilir ve davranışa bağımlıdır.

Sönme

Koşullu uyarıcının bir süre koşulsuz uyarıcı olmadan tek başına verildiğinde koşullu tepki tekrar etmeyecektir. Edimsel koşullanma yoluyla kazanılan bir davranış sönmeye başladığında davranış artar, ancak klasik koşullanma ile edinilmiş bir davranışın sönme sürecinde böyle bir durum yoktur.

Kendiliğinden Geri Gelme

Artık yapılmayan davranışın kendiliğinden yeniden yapılmasıdır. Organizma sönmüş bir davranışın kendiliğinden geri gelmesi için yeniden bir koşullu uyarıcı- koşulsuz uyarıcı eşlemesi ne gerek yoktur.

Sponsorlu Bağlantılar