Sponsorlu Bağlantılar

Bir çok kişinin başı ocak temizleme işi ile dertte. Piyasada satılan bir çok kimyasal içerikli ocak temizleme ürünleri satılmakta ancak sonuç istenilen gibi oluyor mu bilinmez ama o ürünleri kullanırken vücudumuza zarar verdiğimiz kesin. Ben bir kaç aydır artık kimyasal kullanmama kararı aldım ve kimyasal temizlik ürünlerinin alternatiflerini aramaya başladım. Karşıma çok süper bir ikili çıktı ; Karbonat- Sirke. Bir çok ev hanımının bildiği bu ikili özellikle mutfak temizliği için çok etkili ve zararsız. Karbonat ve sirkenin birlikte temizleyemediği kir yok denecek kadar az. Bu yazımda ocak temizlemeden bahsedeceğim ve diğer beyaz eşya ve temizlik alanlarını da diğer yazılarımda bulabilirsiniz.

Ocak demirlerinin etrafı yağ, yemek artığı ve bir çok kir barındırabiliyor ve zamanla orada siyah bir görüntü oluşuyor. İşte bu yazıda nasıl pırıl pırıl bir ocağa sahip olacağınızı okuyacaksınız.

Ocak Temizliği

Malzemeler

  • Karbonat
  • Sirke
  • Diş fırçası
  • Su
  • Sünger ve bez

Sizlere daha iyi gösterebilmek adına ocağımı epey bir süre temizlemedim ve o siyahlığı fotoğrafladım. Aşama aşama temizlik işlemini fotoğraflardan takip edebilirsiniz. Öncelikle tüm demirler ve ocağın üzerindeki parçalar sökülüp çıkarılır. Ocak gözlerinin iç kısmı ve etrafına bir çay kaşığı yardımıyla karbonat dökülür.

Tüm kirli bölümlere iyice karbonat geldiğinden emin olduktan sonra sirke karbonatın üzerine azar azar dökülmeye başlanır. Bu sırada karbonat ile sirke reaksiyona girerek köpürmeye ve kabarmaya başlayacak. Diş fırçası ile bütün kirler fırçalanmaya başlanır.

Fırça kirlendikçe su ile yıkayıp tekrar devam edebilirsiniz. Ben bir bardak temiz suyun içine daldırıp tekrar fırçalamaya devam ettim. Tüm kirlerin çıktığından emin olduğunuz zaman ocağın üzerine yayılan kirli suyu bir sünger yardımı ile çektirip bir bez ile silinir. Ocak gözlerinin içine de sünger sokularak içindeki su çekilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer karbonat artığı kaldığını görürseniz biraz daha sirke döküp karbonatın tekrar erimesini sağlayabilirsiniz. Ocağın üzeri sünger ve bez ile iyice silindikten sonra tamamen kuruduğundan emin olmak için saç kurutma makinesini kullanabilirsiniz.

Ocakların içinde hiç su kalmayıncaya kadar kurutmalısınız. Ocak demirlerini sünger ve bulaşık deterjanı ile yıkayıp onlar da kuruması için bir bezin üzerine alınır. Her ihtimale karşı ocağı bir kaç saat kullanmayıp kurumasını beklemekte fayda var.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar