Sponsorlu Bağlantılar

Hücre canlı vücudundaki en küçük birimdir. Hücrenin varlığının öğrenilmesi ise mikroskobun icadı ile olmuştur. Hücre gözümüzle göremeyeceğimiz kadar küçük boyutlarda olduğu için hücrenin bir alet ile görülüp incelenmesi gerekiyordu. Bunu yapan kişi ise Robert Hooke olmuştur. Robert Hooke mikroskobu icat eden kişidir. 1665 yılında basit bir mikroskop ile şişe mantarını incelemiş ve mantarın hücrelerini görmüştür. Böylece hücrenin varlığından ilk defa o zaman bahsedilmiştir. Aradan uzun yıllar geçtikten sonra 1800’lü yıllarda bitki hücreleri incelenmiştir ve bitki hücresinin çekirdeği keşfedilmiştir. Brawn adındaki bilim adamının inceleme yaptığı mikroskop Hooke mikroskobundan daha gelişmişti.

Canlıların hücrelerden oluştuğunu söyleyen kişiler ise Schwann ve Scleinden isimli bilim insanları olmuştur. Hücre teorisini ilke kez duyuran iki bilim adamı tüm canlıların hücrelerden oluştuğu, hücrelerin bölünerek çoğaldığı ve bir hücrenin bölünmesiyle hücrelerin oluştuğunu söylemişlerdir.

Mikroskop seneler içerisinde teknolojinin gelişmesi ile geliştirilmiş ve bir çok mikroskop çeşidi icat edilmiştir. Günümüzde hücreleri en ince ayrıntısına kadar gösteren elektron mikroskobu ile hücrenin tüm yapısı kolaylıkla incelenmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar