Sponsorlu Bağlantılar

Camdan yada sert plastikten yapılan en az bir yüzü küresel olan maddelere mercek denir. Mercekler günlük hayatımızda bir çok alanda kullanılmaktadır. Gözlük camından, fotoğraf makinesine, mikroskop, teleskop gibi bir çok araçta kullanılmaktadır. Cisimlerin boyutlarını büyütmeye ve küçültmeye yarayan merceklerin ham maddesi su, cam veya mika gibi sert plastiklerdir. En doğal mercek ise gözlerin ta kendisidir. Gözlerimiz doğal birer mercektir. Mercekler ince kenarlı mercek ve kalın kenarlı mercekler olmak üzere ikiye ayrılır.

İnce Kenarlı Mercek

  • Uç noktaları ince orta kısmı ise kalın olan merceklere ince kenarlı mercek denir. İnce kenarlı mercekleri temsili olarak iki uçlu oklar kullanılır. İnce kenarlı merceklerin ışığı toplama özelliği vardır ve bu özellik ile hipermetrop göz kusurunun düzeltilmesi için üretilen gözlüklerde kullanılır.

Kalın Kenarlı Mercek

  • Uç noktaları kalın orta noktası ince olan merceklere kalın kenarlı mercekler denir. Kalın kenarlı mercekler ışığı dağıtma özelliğine sahiptirler ve bu özellik ile miyop göz kusurunun tedavisinde kullanılan gözlük camlarında kalın kenarlı mercekler kullanılır.

 

Sponsorlu Bağlantılar