Sponsorlu Bağlantılar

Alternatif tıp artık hayatımızın vazgeçilmezi haline gelmiş durumda. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte insanlar bitkilerin faydalarını daha çok öğrenmekte ve uygulamakta. Bu bitkilerin arasında bir bitki var ki neredeyse bir çok sorunun çözümü o bitkide.. Melisa bitkisi. Melisa nane familyasından bir bitkidir, diğer adıyla limon otu olarak da bilinir. Melisa genelde yaprakları kurutularak çayı yapılmak suretiyle tüketilir. Melisa çayının bir çok hastalığa iyi geldiği bir çok makale ve çalışma ile kanıtlanmış durumda. İşte melisanın ve melisa çayının faydalarından bazıları;

  • Melisanın en çok bilinen etkisi sinir sistemi üzerindedir. Melisa sinirleri gevşetir, depresyonu önler, sakinleştirici etkisi yapar.
  • Melisanın sakinleştirici etkisi ile birlikte gelen bir diğer faydası ile uyku sorunlarına derman olmasıdır. Melisa çayı kullanılması durumunda uykusuzluk sorunu, uykuya dalma problemi yaşayan kişiler rahat bir uykuya dalacaktır.
  • Mide ağrısı, reflü, gaz, şişkinlik ve diğer mide sorunlarının çözümünde yine melisa çayı rahatlatıcı bir etki yapar.
  • Melisa çayı özellikle adet döneminde yaşanan krampları, ağrıları gidermede çok faydalıdır.
  • Melisa bitkisinin hastalıklara karşı koruma, bağışıklık sistemini güçlendirme etkisi vardır.
  • Kilo vermek isteyenler içinde melisa çok yardımcı bir bitkidir. Düzenli beslenme ve spor ile birlikte tüketilen melisa çayı yağ yakımına yardımcı olur. Cildi güzelleştirir ve yaşlanmayı önler.
  • Ayrıca melisanın uçuk, böcek ısırıkları gibi durumlarda tedavi edici özelliği de vardır.

Melisa Çayı Hazırlanması

Bir bardak kaynamış sıcak suyun içerisine bir tutam (bir tatlı kaşığı kadar) melisa otu konularak ağzı kapalı şekilde 5 dakika demlenmeye bırakılır. İsteğe bağlı olarak limon veya bal ile tatlandırılarak içilir. Günde 2 fincandan fazla melisa çayı içilmemelidir.

Sponsorlu Bağlantılar