Sponsorlu Bağlantılar

Türk kağıt sanayisinin kurucusu olan Mehmet Ali Kağıtçı 1899 yılında İstanbul Heybeliada’ da dünyaya gelmiştir. İlköğrenimini Heybeliada’ da tamamlamıştır. Lise eğitimini İstanbul Erkek Lisesi’nde almış ve liseden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesinde Kimyager bölümünü bitirmiş ve 1922 yılında mezun olmuştur. Üniversiteden mezun olduktan sonra bir süre Bahriye mektebinde kimya öğretmenliği yapmıştır. Almanya ve Fransa’da kağıt ve selüloz sanayisi üzerine araştırmalar ve çalışmalar yapmıştır. Fransa Grenoble Üniversitesi Kağıt Mühendisliği Okulundan 1927 yılında birincilik ile mezun olmuştur.

Aynı yıl Türkiye’ye dönerek kağıt sanayisinin gelişmesi ve bir kağıt fabrikası açılması için çalışmalarda bulunmuştur.  İzmit Kağıt Fabrikasının açılması için uzun uğraşlar vermiştir ve 1936 yılının sonunda İzmit Kağıt Fabrikası açılmıştır. Bu fabrikada hem kağıt üretimi başladı. Mehmet Ali Kağıtçı hem yönetici, hem mühendis hem kimyager olarak çalışmıştır. 1942 yılında Mehmet Ali Kağıtçı İzmit Kağıt Fabrikasından ayrılmıştır ve İstanbul Belediye Kimyahanesi Müdürlüğü’ ne atandı. 1945 yılında mezun olduğu İstanbul Üniversitesinde kağıt üzerine ders vermeye başladı. 1964 yılına kadar hocalık yapan Mehmet Ali Kağıtçı 1964 yılında emekliye ayrılmıştır. Emeklilik yıllarını Heybeliada’da geçiren Kağıtçı 1982 yılında vefat etmiştir.

Mehmet Ali Kağıtçı anısına kurmuş olduğu ilk kağıt fabrikasının olduğu Kocaeli İzmit’te kağıt müzesi açılmıştır. Eski İzmit Kağıt Fabrikasının bulunduğu alana yapılan müze Mehmet Ali Kağıtçı Müzesi olarak ziyaretçilere hizmet vermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar