Sponsorlu Bağlantılar

Canlılığın devamı için tüm canlıların çoğalması yani üremesi gerekmektedir. Üreme olayı başta insanlar olmak üzere hayvan ve bitkiler için büyük önem taşımaktadır ve bir çok canlı soyunu devam ettirmek için eşeyli yada eşeysiz şekilde ürer. Mayoz bölünme eşeyli üreyen canlılarda görülür. İki ayrı cinsiyetten canlının bir araya gelmesi sonucu üreme gerçekleşir ve üreme hücrelerinde gerçekleşen hücre bölünmesi şekli mayoz bölünmedir. Mayoz bölünmenin tüm canlılar için büyük önemi vardır;

  • Mayoz bölünme ile canlıların nesli devam eder. Yani bir dişi bir erkek köpeğin bir araya gelmesi sonucu yavru köpekleri olur ve böylece kendi soyunu devam ettirmiş olur.
  • Mayoz bölünme evreleri sırasında canlı çeşitliliği meydana gelir. Böylece canlının kendi nesli devam eder ancak anne ve babanın genlerinin ortak karışımından yeni bir birey oluşur. Böylece canlılar arasında çeşitlilik olur.
  • Mayoz bölünme yumurta ve sperm hücrelerinin oluşumunda görev oynayan bölünme şeklidir. Yavru birey erkek olacaksa sperm hücrelerinin oluşumunu sağlayan bölünme mayozdur.
  • Mayoz bölünme ile ataların genleri sonraki nesillere aktarılır. Yani gen aktarımı sağlanır.
  • Mayoz bölünme ile 2n olan kromozom sayısı n olur böylece kromozom sayısı sabit kalır.

 

Sponsorlu Bağlantılar