Sponsorlu Bağlantılar

Eski adı “Voçbe Hable” olan Maşukiye ismi “Maşuk” kelimesinden türemiştir. Maşuk “aşık” anlamına gelmektedir. Yıllar önce köy halkı maşukiye’nin doğal güzelliklerinden dolayı “Bu doğal güzellikleri gören aşık olur” demiştir. Sonrasında köyün ismi, doğal güzelliklerinden dolayı ve yeni çiftlerin uğrak mekanı olduğundan “aşıklar köyü” anlamına gelen Maşukiye olarak kalmıştır. Köyün nüfusu 20 bin civarındadır.

Soğuk Savaş sonrası köye yerleşen Çerkezlerin dışında, 93 harbinde Batum’dan “Mahde” adındaki bir grupta köye yerleşmiştir. Akdeniz ve Karadeniz ikliminin muhteşem buluşması ile ortaya çıkan doğal güzellikler çevre illerdeki turistleri oldukça ilgisini çekmektedir. Nüfusunda Karadeniz bölgesinden göç eden vatandaşları da barındıran Maşukiye Mahallesi, İzmit Merkez’e 20 km, İstanbul’a 140 km, Bursa’ya ise 170 km uzaklıktadır.

Maşukiye Nerede?

Maşukiye; Kocaeli ilinin Kartepe İlçesinde bulunan bir mahalledir. Sakarya ile sınır olan bu cennet köşesi, Sapanca gölünün güney batısında kalmaktadır. Kartepe’nin eteklerinde bulunan Maşukiye macera severler için eşsiz bir tatil merkezidir.

Maşukiye’ye Nasıl Gidilir?

İsterseniz kendi aracınız ile isterseniz çevre illerde bulunan turlar ile Maşukiye’ye ulaşabilirsiniz. Maşukiye’ye İstanbul’dan ortalama 2,5 saat, Bursa’dan 3 saat ve Sakarya’dan 15 dakikalık bir yolculuk ile varabilirsiniz. Tem otoyolu İstanbul yönünden İzmit’e gelenler doğu çıkışından çıkarak yol ayrımından Sapanca yönüne dönmeliler. Daha sonra Maşukiye tabelalarını izleyerek 10 dakikalık(8 km) yolculuk ile Maşukiye’ye varabilirsiniz. E5 üzerinden gelenler ise İzmit merkezden Sakarya yönünde 8 km ilerleyerek Sapanca kavşağından dönmeliler. Aynı şekilde tabelaları izleyerek 8 km yolculuk ile Maşukiye’ye ulaşabilirsiniz.

Maşukiye’ye Ne Zaman Gidilir?

Maşukiye’ye yılın her zamanı gidilebilir. Ancak uyarmamız da yarar var! Karadeniz ve Akdeniz iklimini fazlasıyla hissettiren Maşukiye Bölgesi yazları sıcak, kışları ise karlı ve soğuk geçmektedir. Kışın yapacağınız yolculuklarda yapacağınız aktiviteler ve kalınacak mekanlar kısıtlıdır. Üstelik oluşabilecek doğal afetleri sayarsak kışın Maşukiye gezisini pek tavsiye etmediğimiz belli olabilir. Tabi ki kışın bu bölgeyi görmek isterseniz Kartepe Kayak Tesisinde tatil yapmanız sizin için dahi iyi olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

İlkbaharı ise ayrı güzel olan Maşukiye de Yazın sıcağından kaçıp suyun serinliğinde kaybolabilirsiniz. Tavsiyemiz ilkbahar döneminde Maşukiye’ye gitmenizdir.

Maşukiye’de Nerede Kalınır?

Aygır Deresinin ilk girişinde sizi “Doğa Manzaralı Ahşap Evler” karşılıyor. Bu evlerde konaklayarak ciğerlerinizi bol oksijen ile doldurabilirsiniz. Evlerde ihtiyacınız olan herşey bulunmaktadır. Pansiyonların verdiği hizmete ve bulunduğu konuma göre fiyatları değişmektedir. Özellikle Arap turistlerden dolayı yaz aylarında fiyatlar yüksek olabilmektedir. Pansiyonlar genellikle balayı için gelen çiftler tarafından kiralanıyor. Maşukiye de güne doğal serpme kahvaltı ile başlayın. Köy’ün doğal lezzetlerinden kendinizi mahrum bırakmayın.

Maşukiye Mutfağı

Aygır Deresi’ne girdiğinizde burnunuza enfes kokular gelecektir. Derenin içine kurulan restoranlarda ki en ünlü yemek Kiremitte Alabalıktır. Dağdan akan suyun içinde yetişen Alabalık’lara sumak, kimyon gibi baharatlarda ekleterek sipariş verebilirsiniz. Şehir hayatından uzak, yaprak ve kuş sesleri arasında yiyeceğiniz her yemeğin tadı size bir başka gelecek. Tabi Alabalığın dışında bu restoranlar da sabahları Serpme Köy Kahvaltısı da yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Müşterilerin ilgisini çeken diğer yemekler ise; zeytinyağı ile kekikte bekletilmiş tavuk ızgara, mantar güveç, kiremitte köfte, kiremitte kaşarlı mantar gibi birçok yemek siz lezzet severlerin hizmetine sunulmuştur.

Maşukiye Gezilecek Yerler

Kartepe’nin zirvesinden Maşukiye’ye kadar uzanan, buz gibi ve tertemiz suyu ile doğa severlerin ilk uğrak noktası Aygır Deresi‘dir. Şehrin gürültüsünden uzak, kuş seslerinin ve akan suyun verdiği huzur insanın içini mutluluk ile dolduruyor. Dağların arasında bulunan Aygır Deresi yürüyüş parkurları ve dere çevresine kurulu restoranları ile çok ünlenmiş durumda. Yürüyüş yaparak yeni maceralar, heyecanlar ve keşifler yapabilir, stres ve yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Dere etrafinda bulunan restoranlar ile Maşukiye’nin yöresel lezzetlerinden tadabilir veya Alabalık ziyafeti çekebilirsiniz.

Adrenalin İçin Zipline Yapın

Tesislerin girişinde sağ tarafta bulunan Zipline ile 2 kişi aynı anda hareket edebilirsiniz. Zipline yaparak heyecan ve adrenalini birarada yaşarken mükemmel manzaranın da tadını çıkarabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Çocuklarınız Midilli’ye Binmek İçin Yarışacak

Zipline yapılan kısmın hemen arkasında Midilli’lerin olduğu at harası bulunmakta. Özellikle çocukların ilgisini çeken midilli biniciliği, uzman bakıcılar eşliğinde yapılmakta.

Bungee Jumping Olmazsa Olmaz

Tam olarak Bungee Jumping sporu yapmak için yüksek bir kayalık olmasada, bölge esnafı müşterilerine aynı heyecanı vermek için uğraş gösteriyor. Yaptıkları bir düzeneğe en fazla 2 kişiyi bindirerek, motor kuvveti ile çalışan halatları gerdirip turistleri fırlatarak, heyecanın doruklarına taşıyorlar.

ATV Safari

Gruplar halinde yapılan bu etkinliğe katılarak Kartepe’nin eşsiz doğal güzelliklerinde kaybolabilirsiniz. Rehberlerin de katıldığı turlarda Safari keyfini fazlasıyla yaşayacaksınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Sapanca Gölü

Maşukiye’nin Kuzey Doğusunda yer alan Sapanca Golünü gezmeden bölgeden ayrılmayın. Gölün etrafında çok harika egzotik kafeteryalar bulunmakta. İsterseniz kanolar ile gölde gezebilirsiniz. Sapanca gölünün Kırkpınar diye adlandırılan sahil bölümünde ise yüzmek için güzel mekanlar bulunuyor.

Yaylalar ve Doğal Güzellik

Doğal güzellikleri ile cazibe merkezi durumunda bulunan Maşukiye’de birçok yayla bulunmakta. Yaylalara uğrayarak köy ürünlerinden satın alabilir, eşsiz doğa manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. En ünlü ve ziyaret edilen yaylalar Kuzu Yaylası ve Kirazlı Yaylası’dır. Diğer yaylalar ise Çiğdem Yaylası, Sultanpınar Yaylası, Dikmen Yaylası ve Soğucak Yaylası’dır. Her yaylanın bulunduğu bölge farklı manzaraya sahip olduğundan vaktiniz varsa her birini ziyaret etmenizi isteriz. Özellikle Kirazlı yaylasında piknik yapan insanlar ile karşılaşabilirsiniz. Kirazlı da hem Körfezi hem de Sapanca Gölünü görebilirsiniz.

Maşukiye’de Alışveriş

Gezilerin en can alıcı noktası alışveriş kısmıdır. Ne kadar hediye o kadar hatıra demektir. Aygır Deresinde restoranları gezerken yol üzerinde birçok hediyelik eşya satan dükkan bulunuyor. Bu dükkanlardan arkadaşlarınıza veya akrabalarınıza ufak hediyeler alabilirsiniz.

Hediyelik eşya satan dükkanların yanı sıra, etraftaki dükkanlar da çevre köylerden getirilen organik gıda malzemelerini de burada bulabilirsiniz. Organik süt, yumurta, manda yoğurdu, çiçek balı, incir reçeli, dut pekmezi gibi ürünler turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir.

Maşukiye’ye gelip Alabalık almadan gidilmez. Çoğu restoran ürettiği alabalıklardan müşterilerine satmaktadır. Alabalıkların yanı sıra pişirirken kullanabileceğiniz organik mısır unu almayı unutmayın. Balıkları hediyelik eşya satan dükkanlarda bulabileceğiniz kiremit güveçlerde yapabilirsiniz.

Maşukiye denilince akla doğal su kaynakları da gelmeli. Evinize dönüş yaparken Akpınar, Gümüşpınar ve Meleksuyu gibi kaynaklardan suyunuzu doldurup, evinizde aileniz ile birlikte tüketebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar