Sponsorlu Bağlantılar

Dünyanın en derin çukuru olma özelliğini taşıyan Mariana Çukuru çok gizemli ve ürkütücü bir yer olma özelliği de taşıyor.  Bir çok belgesele konu olmasına rağmen çukurun dibine tam anlamıyla bir kaç kez inilmiş ve hala dünya çok fazla bilgiye sahip değil. Mariana çukuru diğer adıyla Challenger çukuru dünya üzerinde yaklaşık 11 km ile ölçülmüş en derin yer. Genişlik olarak 69 kilometre, okyanus üzerindeki uzunluğu ise 2542 km’dir. Dünyanın en yüksek yeri olan Everest’i bile içine alabilecek büyüklükteki bu çukur gizemini korumayı devam ediyor.

Büyük Okyanus’un ortasında bulunan bu çukur Japonya ve Endonezya arasında yer almaktadır. Pasifik ve Mariana plakalarının birbirine çarpması sonucu oluşmuştur. Çukurun dibine doğru inildikçe basınç sürekli artış gösterdiği için Mariana Çukuruna inmek ve incelemek yapmak pek kolay olmamıştır. 2012 yılında çukura başarıyla iniş yapan kişi James Cameron olmuştur.

Ünlü bir yönetmen olan Cameron 7 yıl süren çalışmalar ve denemeler sonucunda yapılan “Deepsea Challenger ” isimli özel denizaltıyla uzun bir dalış süreci geçirip yüzeye çıkmayı başardı. Mariana çukurunun en  dip noktasını da görüntülemeyi başardı. Ayrıca bir çok farklı deniz canlısını da görüntülemiştir.

Çukurun dibi metrekare başına 7.250 ton gibi devasa büyüklükte bir basınca sahipti ve bu dalışın yapılması hiçte kolay olmamıştı. Tüm tehlike ve risklere rağmen yapılan son dalış bu olmuştur ve bilim adamları hala Mariana Çukuru üzerinde çalışmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar