Sponsorlu Bağlantılar

Ülkemiz bir çok bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapmakta ve bu türler arasında bir çok endemik tür bulunmaktadır. Endemik tür sadece belli bir bölgede yetişen ve o bölgeye özgü türlere verilen isimdir. Manisa’nın Spil Dağında yetişen Manisa Lalesi’de ülkemizde yetişen en kıymetli lalelerden bir tanesidir.

Senede yalnızca bir kez açan Manisa Lalesi görenleri kendisine hayran bırakacak bir güzelliğe sahip. 6 adet taç yaprağı vardır ve taç yaprağın zemini siyah renktedir. Yaprakların rengi kırmızımsı, turuncu renktedir. Bilimsel adı Tulipa orphanidea’dır.

1700 metre yükseklikte Spil Dağı Milli Parkı sınırları içerisinde yetişen Manisa Lalesinin çiçek açtığı bölge devlet koruması altına alınmış durumda. Bölgenin etrafı uyarı tabelaları ve çitlerle çevrilerek lalelerin zarar görmesi engellenmeye çalışılıyor. Manisa Lalesinin sayısının giderek azalması sebebiyle Çevre Kanunu gereği koruma altına alınarak zarar verenlerin büyük bir meblağ ile cezalandırılması kabul edilmiştir.

Manisa Lalesi’ni koparmanın yada zarar vermenin cezası tam olarak 48 Bin 625 TL. Böyle büyük bir ceza konulmasının sebebi caydırıcı ve insanları bilinçlendirme amaçlı. Lalelerin görülmesi, fotoğrafının çekilmesi serbest bırakılmıştır. Nisan ve Mayıs aylarında bu güzel lale çiçeklerini açmaktadır. Bir kaç ay canlı kalan çiçekler ardından kurur ve bir daha ki bahara kadar açmaz.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar