Sponsorlu Bağlantılar

“Metalurji Başkenti” olarakta bilinen magnitogorsk 410.885 kişilik nüfusu ile Güney Ural Bölgesinde bulunan Çelyabinsk beldesinin iş, sanayi, kültür ve turistik merkezlerinden biridir.

Magnitogorsk Şehrinin Kuruluşu ve Tarihçesi

Magnitogorsk şehrinin kuruluş tarihi 1743 yılına dayanmaktadır. Bu yıllarda Ural Nehrinin kıyısında Magnitnaya adında bir yerleşim yeri kurulmuştur. Bu yerleşim yeri demir cevheri bakımında zengin olduğundan, 1929 yılında Sovyetler döneminde bu bölgeye Magnitogorsk Demir Çelik Fabrikası ve Magnitogorsk şehri kurulmaya başlanmıştır. Şehrin kuruluş tarihi ise 30 Haziran 1929 olarak kabul edilmiştir. Bunun nedeni 1929 yılında ilk inşaatçı treninin bölgeye varmasıymış.

Magnitogorsk ilk Çadır Anıtı ve Demir Cevherini Tutan El

Şehrin en önemli sembollerinden birisi olan bu anıt şehrin ve fabrikanın ilk inşaatçılarının içinde yaşadığı çadırları simgelemektedir. Bu çadırın yanında ise Magnitnaya dağindan bir demir cevherini elinde tutan bi el heykeli bulunmaktadır.

Turizm Şehri Magnitogorsk

Magnitogorsk şehri günümüzde çok sayıda turist ağırlamaktadır. Genç ve dinamik olan bu şehir coğrafi olarakta etkileyici bir bölgededir. Şehrin (Asya ve Avrupa) Ural Nehrinin her iki kıyısında da toprağının bulunmasıdır.

Çağdaş mimarinin izleri ile karşılaşacağınız bu şehir doğal güzelliklerinin yanı sıra anıtlar, heykeller, büyüleyici şelaleler, gölgeli ve ışıl ışıl caddeleri ile turistlerin hafızasında yer etmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Elbette Demir ve Çelik üretiminin haricinde ülkede popüler olan Buz Hokeyi’nden bahsetmeden geçmek haksızlık olur. Tatil severler için Magnitogorsk şehrinde herşey düşünülmüş durumda. Dağ yürüyüşleri, Rafting, Karting, Trekking, Hiking, Balık  utma, Atlarla Gezi, Bannoye Golünde Tatil, Kayak Tesisleri ve Snowboard… keyfi yapılmaktadır.

Metalurji Şehri Magnitogorsk

Şehir milli değerinden dolayı her noktasında dikili anıtları ile bilinmektedir. Bu anıtlardan birisi de “Metalurji Çalışanı” Anıtıdır. 1958 yılındaki Bürüksel Dünya Fuarı için yapılan bu anıtın ilk adı “İşçi” dir. İlk zamanlar sergilenmek için Magnitogorsk Demir Çelik Fabrikasına verilen bu anıt, günümüzde Tren İstasyonu Anıt Alanı’na taşınmıştır.

Magnitogorsk şehrinde görülmesi gereken bir diğer anıt ise “işçiden Askere” anıtıdır. Boyu 15 metre olan bu  bronz anıt ellerinde kılıç tutan cepheye dönük bir askeri  ve Magnitogorsk D.Ç fabrikasına dönük olan bir işçiyi simgelemektedir. Bu anıt aynı zamanda “Vatan-Ana” ve Berlin’de  Treptor Parkı’ndaki “Savaşçı-Kurtarıcı” heykellerden oluşan üçleme heykellerin bir parçasıdır. İkinci Dünya Savaşı’ndaki, iki tanktan birisi ve üç kurşundan birisi Magnitogorsk şehrinde çıkarılan metalden üretilmiştir.

Rusya’nın en büyük Demir Çelik Fabrikalarına sahip olan bu şehir, “Vatanın Çelik Kalbi” olarak adlandırılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar