Sponsorlu Bağlantılar

Maddenin Hallerine Ait Temel Özellikleri

  • Her madde renk ve parlaklık gibi fiziksel özelliklerin yanı sıra yanıcılık ve reaktivite gibi kimyasal özelliklere sahiptir.
  • Fiziksel karakteristik veya fiziksel özellikler, maddeyi kimyasal olarak değiştirmeden kolayca gözlemlenen özelliklerdir.
  • Kimyasal özellikler, bir maddenin kimyasal değişikliklerden geçme kabiliyetini temsil eder ve yalnızca bu değişiklikler gerçekleştiğinde gözlemlenebilir.

Maddeleri tanımlamak için kullanılan yaygın fiziksel özellikler arasında parlaklık, renk, ezilmesi, yumuşaklık ve iletkenlik bulunmaktadır. Parlaklık, bir maddenin parlaklığını ifade eder. Metaller parlaklık gösterirken metal olmayanlar donuk ve mat olma eğilimindedir. Ezilme; bir maddenin bir şekle çarpma kabiliyetini belirtirken, esneklik; bir telin içine çekilme kabiliyetini ifade eder. İletkenlik; bir maddenin elektrik iletme kabiliyetini temsil eden fiziksel bir özelliktir.

Fiziksel özellikler iki gruba ayrılır: kapsamlı ve yoğun özellikler. Madde miktarı değiştiğinde boyut ve ağırlık gibi geniş özellikler değişirken, yoğunluk ve parlaklık gibi özellikler madde miktarından bağımsızdır.

Bir maddenin kimyasal özellikleri, diğer kimyasallarla reaksiyona girip girmemesi ile ilişkilidir. Örneğin, demirin bir özelliği, demir oksit veya pas oluşturmak için oksijenle reaksiyona girmesidir.

Sponsorlu Bağlantılar