Sponsorlu Bağlantılar

Maca Bitkisi Nedir?

Maca Bitkisi, Peru’nun merkezinde And Dağları’nın yüksek yaylalarında yetişen bir bitkidir. Bu alanda en az 3000 yıldır sebze mahsulü olarak yetiştirilmektedir. Maca, turpun bir akrabasıdır ve karaçalığa benzer bir kokuya sahiptir. Kökü ilaç yapmak için kullanılır.

İnsanlar anemi hastalığı için ağız yoluyla maca bitkisini tüketirler; ayrıca, kronik yorgunluk sendromu (CFS); ve halsizlik, dayanıklılık, atletik performans ve hafızayı güçlendirmek için şifa kaynağı olarak kullanılır. Bunun yanı sıra maça bitkisinin kadınlarda hormonal dengesizliği, adet sorunları, menopoz semptomları, doğurganlık ve antidepresanların neden olduğu cinsel işlev bozukluğu, zayıf kemikler (osteoporoz), depresyon, mide kanseri, lösemi, HIV / AIDS, tüberküloz, erektil disfonksiyon rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenmektedir.

Maca bitkisi pişmiş yada kavrulmuş olarak çorba ve ana yemeklerde katılabilir. Ayrıca fermante içki yapımında kullanılır.

Tarımda, hayvancılıkta doğurganlığı artırmak için kullanılır.

Maca Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Maca kökü, yağlı asitler ve amino asitler dahil olmak üzere birçok kimyasal içerir.

Erken araştırmalar; 12 hafta boyunca günde iki kez maca almanın, antidepresan alan kadınlarda cinsel işlev bozukluğunu hafifçe düzelttiğini göstermektedir.

Erkek kısırlığı : İlk araştırmalar, 4 ay boyunca her gün maca bitkisi alınmasının sağlıklı erkeklerde sperm oluşumunu ve sperm sayısını artırdığını göstermektedir. Ancak bunun, doğurganlığın artmasıyla sonuçlanacağı net değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

Menopoz sonrası durumlar : Araştırmalar, maca bitkisini 6 hafta boyunca günlük olarak almanın menopozlu kadınlarda kan basıncı, depresyon ve anksiyete de dahil olmak üzere ruh halinin bazı yönlerini biraz iyileştirdiğini göstermektedir.

Cinsel istek : İlk araştırmalar, 12 hafta boyunca her gün belirli bir maca ürününün alınmasının, sağlıklı erkeklerde cinsel isteği artırabildiğini göstermektedir.

Maca Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

 • Anemi
 • Lösemi.
 • Kronik yorgunluk sendromu (CFS).
 • Enerji ve atletik performansın iyileştirilmesi.
 • Belleği iyileştirmek.
 • Depresyon.
 • Kadın hormon dengesizliği.
 • Adet sorunları.
 • Menopoz belirtileri.
 • Osteoporoz.
 • Mide kanseri.
 • Tüberküloz.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek.
 • HIV / AIDS.

Maca Bitkisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Maca, gıdalarda bulunan miktarlarda alındığında çoğu insan için faydalıdır. Maca bitkisi, 4 ay süresince günde 3 grama kadar ağız yoluyla alındığında oldukça güvenlidir. Bu şifa kaynağı bitki birçok insan tarafından düzenli ve güvenli şekilde kullanmaktadır.

Maca Bitkisinin Zararları Nelerdir?

Hamilelik ve emzirme : Eğer hamileyseniz veya emziriyorsanız maca bitkisini tüketmemeniz tavsiye edilir. Çünkü bu bitkinin hamilelerde nasıl bir etki bıraktığı belirlenememiştir. Güvenli tarafta kalın ve kullanımından kaçının.

Sponsorlu Bağlantılar

Meme kanseri, rahim kanseri, yumurtalık kanseri, endometriyoz veya rahim miyomları gibi hormona duyarlı durumlar : Maca’dan elde edilen ekstraktlar östrojen gibi davranabilir. Östrojen maruziyetiyle daha kötü hale getirilebilecek herhangi bir durumunuz varsa, bu ekstreleri kullanmayın.

Doz ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüketimi için uygun doz, kullanıcının yaşı, sağlığı ve diğer bazı koşullar gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Maca bitkisi için (çocuklarda / yetişkinlerde) uygun doz aralığını belirlemek için yeterli bilimsel bilgi bulunmamaktadır. Doğal ürünlerin her zaman güvenli olmadığını ve dozajların önemli olabileceğini unutmayın. Ürün etiketlerindeki ilgili talimatlara uyduğunuzdan emin olun ve kullanmadan önce eczacınıza veya doktorunuza veya diğer sağlık uzmanınıza danışın.

Sponsorlu Bağlantılar