Sponsorlu Bağlantılar

Mabeyn Köşkü, Büyük Mabeyn ve Küçük Mabeyn olmak üzere iki tanedir. Büyük Mabeyn Köşkü İstanbul Beşiktaş’ ta bulunmaktadır. Yıldız Sarayı’nın en önemli yapısıdır. Sarayda bulunan en ihtişamlı köşktür. Sultan Abdülaziz tarafından 1866 yılında yaptırılmıştır. Barbaros bulvarından Yıldız sarayına girince ana giriş kapısının kuzeyinde kalan en büyük yapı Büyük Mabeyn köşküdür. Köşkün dış cephesi başlıklar, sütunlarla bezenmiştir. Köşkün iç planı ise eski mimari geleneğe uygun döşenmiştir. Üst kat padişah tarafından kullanılır, diğer bölümler ise üst düzey saray görevlileri tarafından kullanılırdı.

Sultan II. Abdülhamit zamanında devletin yönetim binası olarak kullanılan köşk, önemli davet ve ziyafetler için kullanılmıştır. Günümüzde restore edilen köşk yine büyük devlet adamları tarafından kullanılmaktadır. Cumhurbaşkanı ve başbakan Mabeyn Köşkünde misafirlerini ağırlamaktadır.

Küçük Mabeyn Köşkü ise II. Abdülhamid tarafından 1901 yılında yaptırılmıştır. Büyük Mabeyn Köşkünün aksine çalışma ve dinlenme köşkü olarak daha küçük ve mütevazi inşa edilmiştir. Abdülhamit bazı resmi görüşmelerini Küçük Mabeyn köşkünde gerçekleştirmiştir. Sultan II. Abdülhamid’e tahttan indirildiği haberi yine burada verilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar