Sponsorlu Bağlantılar

Leblebi nohuttan üretilen ve ülkemizde oldukça sevilen bir kuru yemiş çeşididir. Çorum şehri leblebisi ile ünlüdür. Leblebinin bir çok çeşidi vardır. Beyaz leblebi, çikolatalı leblebi, şekerli leblebi, sarı leblebi gibi. Leblebinin üretimi zaman alan ve uğraştırıcı bir uygulamadır. Leblebi üretimi için uygun nohut kırmızı nohut denilen nohut cinsidir. Kırmızı nohutun ısıl işleme tabi tutulması sonucu leblebi üretilir.

Nohutun leblebi olabilmesi için öncelikle özel fırınlarda 3 günlük kömür ateşiyle kavrulması gerekir. Kavrulan nohut ıslatılarak bir gün bekletilir ve ertesi gün kurumuş nohuta tekrar ısıtma işlemi uygulanır. Nohutlar bir alana serilerek tekrar ıslatılır ve iyice şişmesi sağlanır. 3. gün nohut kabuklarından ayrılır ve leblebi halini alır. 3. bir kavrulmaya tabi tutulursa çifte kavrulmuş nohut elde edilir. Son aşamada leblebi istenen aromalarla ile tatlandırılır ve  satışa uygun hale gelir.

Leblebinin Faydaları

Leblebinin ham maddesi nohut olduğu için leblebi içerisinde bir çok vitamin, mineral barındırmaktadır. Nohut potasyum, kasiyum, demir gibi mineraller bakımından zengin bir besin olduğu için leblebi de aynı şekilde bu minerallerce zengin bir kuruyemiştir.

Leblebi cilt ve saç sağlığı için çok önemlidir. Cildin parlak ve pürüzsüz olmasını sağlar. Saçların sağlıklı uzamasını ve canlı olmasını sağlar. Leblebi kalp ve damar hastalıklarını önler. Kan hücrelerini koruyan leblebi kansere karşı bire birdir. Sindirim sistemi ve bağışıklık sistemini korur. Uyku sorunu yaşayanlar için leblebi tıpkı uyku ilacı görevi görür ve deliksiz bir uyku alınmasına yardımcı olur. Özellikle hamilelik döneminde mide bulantısı yaşayan kadınların bulantısını gidermede etkilidir.

Sponsorlu Bağlantılar