Sponsorlu Bağlantılar

Laser kelimesinin anlamı ışımanın uyarılmış yayılma yolu ile ışığın kuvvetlendirilmesidir. Lazer cihazları dalga boyu, genlik ve faz bakımından uyumlu ışık veren kaynaklar, yada en uç mor ötesi ışınlardan, kızıl ötesi ışınlara kadar değişen bir optik spektrumda yer alarak kararlı bir elektromanyetik ışın ve dolayısıyla enerji yayan bir aygıt olarak da tanımlanabilir.

 

Lazerlerin kullanım alanları; savaş, sanayi, sağlık, tıp, otomobil sanayi , endüstride ve mikro biyolojide kullanılmaktadırlar.

Laser Çalışma Şekli

Işımanın uyarılmış salınımı teorisinde bahsi geçen temel olaylardan, uyarılmış ışıma yani bir dış kaynak tarafından tetiklenerek yapılan ” uyarılmış ışıma” olayı lazer elde edilmesinin temelini oluşturmaktadır. Lazerler bu prensibe dayalı olarak, optik laser tüpü içerisinde gerçekleşir. İçerisi katı, sıvı ve gaz bir madde ile doldurulan lazer tüpünün bir ucunda tam yansıtıcı ayna, diğer bir ucunda ise kısmen yansıtıcı ayna mevcuttur. Lazer tüpüne dışarıdan enerji verilerek ortamda bulunan atomlara bu enerji ulaştırılır.

Atomların bir kısmı bu enerjiyi emerler. Ayrıca fazla enerji de atomları kararsız hale getirebilir. Kararsız ve uyarılmış haldeki atomlara çarpan fotonlar sonucu bu atomlar da foton yayarlar ve kararlı hale geçmeye çalışırlar. Yayılan bu foton tüpün içerisindeki aynalardan yansıyarak döner ve reaksiyonu hızlandırır. Bu arada uyarılma ve tahrikler sonucu ortamdaki fotonların sayısında da artışlar meydana gelir. Atomların büyük çoğunluğunun foton yaymasıyla ışık kuvvetlenir, kuvvetlenen bu ışık kısmen yansıtıcı aynalı uçtan dışarı çıkar.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar