Sponsorlu Bağlantılar

Son yıllarda tüm dünyanın gündeminde olan bir sorun küresel ısınma nedir, nedenleri ve sonuçları nelerdir? sorusunun cevabını bu yazıda vereceğiz. Küresel ısınma yeryüzünde deniz ve karalarda toplamda meydana gelen sıcaklık artışına denilmektedir. Sıcaklık artışı dünya üzerindeki tüm canlıları etkilemektedir. Var olan sıcaklığın 1 derece bile değişmesi bitkileri ve hayvanları çok fazla etkilemektedir. İnsanlar henüz bu artıştan çok fazla etkilenmiyor gibi görünse de ilerleyen zamanlarda insanlar üzerindeki kötü etkileri de ortaya çıkacaktır.

Küresel Isınmanın Nedenleri

  • Küresel ısınmanın oluşmasındaki başlıca ve en büyük neden sera gazıdır.
  • Karbondioksit ve metan gazı gibi bazı gazların miktarının atmosferde artması. Bu gazların artması sebebiyle ozon tabakasının incelmesi ve güneşin zararlı ışınlarının dünyaya ulaşması da küresel ısınmanın nedenlerdindendir.

Küresel Isınma Sonuçları

  • Küresel ısınmanın en belirgin sonucu hava sıcaklıklarının atmasıdır.
  • Mevsimlerin değişikliğe uğraması
  • Buzulların sıcaklık artışı ile erimesi kutuplarda yaşayan hayvanların hayatlarını olumsuz etkilemektedir.
  • Bitkiler küresel ısınmadan olumsuz etkilenmekte, mevsiminde yetişmesi gereken tarım ürünleri sıcaklık değişimleri sebebiyle hasara uğramaktadır.

Küresel ısınmanın önüne geçmek için çok geç olmadan dünya çapında önlemler alınmalı ağaçlandırma çalışmaları yapılmalıdır, sera gazının artışını sağlayan maddelerin kullanımı azaltılmalı, doğa korunmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar