Sponsorlu Bağlantılar

Artık hayatımızın vazgeçilmezi elektrik ve elektrik ile çalışan elektronik aletler. Peki bu elektronik aletlerin oluşum aşaması ve hatta atası kimdir diye sorduğumuzda aldığımız cevap çok ilginç! Kum.

Elektronik aletlerin imalatı sırasında kullanılan element Silisyumdur. Silisyum yarı iletken, elektronik aletlerin olmazsa olmazı bir maddedir. Silisyum devre elemanlarından diyot, transistör gibi elemanların yapısı için gereklidir. Silisyum aynı zamanda camında ana maddesi olarak bilinmektedir.

Peki bu silisyum doğada nereden elde edilir? Nasıl üretimi yapılır? Silisyumun en çok bulunduğu yer kumdur. Genellikle deniz kumu içerisinden elde edilir. Ardından kullanılacağı yerlere göre işlenmesi yapılır.

Silisyumu gözle görmemiz gayet kolay ve mümkündür. Deniz kenarında elimize aldığımız bir avuç kumu güneşe doğru tuttuğumuz zaman kumun içerisinde parlayan, şeffaf tanecikler silisyumun ta kendisidir. İncecik kum taneleri içerisinde bulunan elektronik bir element.

Silisyum yani kum tüm elektronik aletlerin ve dolayısıyla elektronik devre elemanlarının ham maddesidir. Böylece kum ile şuan ki teknolojiye ulaşılmış ve hayatımızı kolaylaştıran tüm elektronik aletlerin icadı mümkün olmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar