Sponsorlu Bağlantılar

Kum zambağı soğanlı bitkilerden olup sadece deniz kıyısındaki kumsallarda yetişen bir bitki türüdür. Bazı türleri endemik olup koruma altına alınmıştır ve bu bitkilere zarar vermenin cezası sandığınızdan çok daha büyüktür.

Geniş ve uzun yaprakları ve beyaz hoş kokulu çiçekleri bulunmaktadır. Sanılanın aksine kum ve deniz suyundan beslenmezler. 2 metreye kadar uzayan kökleri ile kumun altındaki topraktan gerekli  mineralleri alırlar. Özellikle Ege ve Akdeniz kıyılarındaki kumsallarda yetişen bu bitki türlerinin nesli tehlike altındadır. Gerek yanlış yapılaşma ve kumsallarda bulunan otel ve plaj işletmecilerinin hassasiyetsiz davranmaları, gerek bu bitkilerin koparılarak evlerde saksı bitkisi olarak yetiştirilmeye çalışılmasından dolayı sayıları giderek azalmaktadır. Bu gibi endemik türlerin koparılması, satılması ve yurt dışına çıkarılması yasaktır.

Daha önceki yazımda belirttiğim gibi bu tür için de Tür Kaçakçılığı söz konusu olmaktadır. Özellikle Likya Kum Zambağı tehlike altındadır. Peki bu bitkiyi koparmanın yada yaşam alanına zarar vermenin cezası ne kadar? Çok şaşırılacak bir rakam çıkıyor karşımıza “38 bin 751 tl”. Tespit edilen kişilere verilecek ceza 2 bin 872 sayılı Çevre Kanunu kapsamında veriliyor. Bugüne kadar böyle bir ceza kesilmiş midir orasını bilmiyorum.

Sponsorlu Bağlantılar