Sponsorlu Bağlantılar

Koulro kelimesi palyaçoların üzerinde yürüdüğü “tahta bacaklara” verilen isimdir. Fobi ise bir kisinin hayatını etkileyecek şekilde bir olgudan korkması demektir. Koulrofobi kişilerin palyaçolardan korkması anlamına gelir. Koulrofobi çoğunlukla küçük yaşlarda görülse de sadece çocuklarda değil yetişkinlerde de görülmektedir. Koulrofobi oluşmasının sebebi küçük yaşlarda izlenen palyaço ile ilgili korku filmleri, palyaço içerikli objeler, oyuncaklar vs.dir.

 

Korkunun temel sebebi yüzün kapatılması ve insanların normalden farklı şekillere girmesinden kaynaklanmaktadır. Başka bir sebebi ise genellikle kötü işler yapan insanların yüzünü kapatmasından dolayı oluşmaktadır.

Koulrofobi belirtilerinin bazıları şunlardır; çarpıntı, yüz kızarması, terleme, titreme, bulanık görme, nefes darlığı, ağız kuruluğu, yutkunma güçlüğü, mide bulantısı, bilinç kaybı, tansiyon düşmesi ve bayılmaktır.

Sadece palyaçolardan değil,  ağır makyaj yapan insanlardan tiksinme, fazla boyalı ve süslü olan her şeyi çirkin görme, grafitti denilen sokak sanatında çizilen yüz resimlerinden kaçma durumudur.Yani bilinçaltında yüzünü gizleyen, maske takan insanlar veya bir şekilde abartılı olan her şey kötü diye bir algı yatmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Koulrofobi tedavisi kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Hipnoz ve bilişsel davranışçı terapi ile çözülebilmektedir. Koulrofobi kişinin hayatını ileri derecede etkilemediği sürece psikolojik olarak yardım almasına gerek yoktur.

Sponsorlu Bağlantılar