Sponsorlu Bağlantılar

Metallerin Korozyonu ve Önlenmesi

Korozyon Nedir?

Demirden yapılmış bir eşya atmosfere maruz kaldığında, eşya yüzeyinde kırmızımsı bir kaplama oluştuğu görülmektedir. Bu kaplama pas olarak bilinir, aslında atmosferde mevcut olan oksijen ile reaksiyona girerek oluşan bir metal oksittir. Bir metalin yüzeyine nem veya etrafındaki başka herhangi bir madde ile saldırıldığında, o zaman metal yüzey aşınmış olarak bilinir ve fenomen korozyon olarak bilinir. Bu nedenle, potasyum ve sodyum gibi reaktif metaller atmosfere maruz kalmamak için gaz yağı içinde tutulur.

Korozyonu etkileyen faktörler nelerdir?

  • Metallerin korozyonunu düzenleyen birçok faktör vardır.
  • Oksijen varlığında metallerin korozyonu artar.
  • Reaktivite serisinde daha yükseğe yerleştirilen metaller, altlarındakilere göre daha kolay paslanır.
  • Suda çözünen tuzlar bir elektrolit görevi görür ve bu nedenle korozyon hızı artar. Örneğin, demir deniz suyunda daha hızlı paslanır. Kirleticilerin varlığı, örneğin, NO2 ve CO2 paslanmayı arttırır.

Korozyon Örnekleri

Tipine bağlı olarak çeşitli korozyon örnekleri vardır:

Tek tip korozyon en basit ve paslanma iyi bir örnektir.

Çukurlanma korozyonu örneği, klorür içeren su varlığında paslanmaz çeliğin oyulmasıdır.

Çatlak korozyonu somun ve cıvatada bulunabilir. Somun ve dişli cıvata arasındaki küçük boşluk ve nemli koşullarda ince bir su filminin varlığı

Galvanik korozyon örneği, deniz suyuna maruz bırakılabilen, alaşım 400 yapraklık çelik perçindir.

Sponsorlu Bağlantılar

Korozyon önleme yöntemleri

Ütünün paslanması, yüzeyin yağlanması, boyanması, galvanizlenmesi, anotlanması veya yağlanması ile önlenebilir. Bu yöntemler aşağıdaki kategorilere ayrılabilir:

Bariyer koruması:

Bu işlemde, metal yüzeyin hava ve su gibi atmosferik maddelerle temas etmesine izin verilmez. Dolayısıyla metali korozyondan korur. Bariyer koruması, bir metalin diğer bir metal ile elektriğin ( galvanik kaplama ) yardımıyla kaplanması ile yapılabilir .

Kurban koruma:

Bu yöntemde korunacak metal , okside olan ve metali korozyondan koruyan çinko veya magnezyum gibi daha elektropozitif metallerle kaplanır. Kurban elektrot  en çok gemilerde, gemi pervanelerinde  kullanılır .

Katot koruması:

Paslanmaya karşı korunacak olan metal nesne çinko gibi daha fazla elektropozitif metal parçasına bağlanır. Anot, elektronları kaybeden ve oksitlenen daha reaktif bir elementten oluşur. Anot kaybolmaya devam eder ve böylece katot formunun paslanmasını önler.

Sponsorlu Bağlantılar