Sponsorlu Bağlantılar

Kolloidal Çözelti Nedir?

Bazen bir kolloidal süspansiyon olarak tanımlanan bir kolloidal çözelti , maddelerin düzenli bir şekilde bir sıvı içinde süspanse edildiği bir karışımdır. Kolloid düzenli olarak başka bir maddeye yayılmış küçük bir malzemedir.

Kolloidal sistemler, madde gazının, sıvı ya da katı olan üç ana durumdan herhangi birinde meydana gelebilse de, açıkça bir kolloidal çözelti, bir sıvı birleşmesine karşılık gelir. Gerçek bir yapıştırma ve bir koloidal yapıştırma arasındaki ayırt edici özellik temel olarak kurucu parçaların boyutlarıdır. Gerçek bir çözümde, örneğin, tuzlu su, NaCl molekülleri suya tamamen karıştırılır ve karışım, bölünmeden bir yarı geçirgen filmden geçebilir. Öte yandan, koloidal bir çözelti içinde, üniteler daha büyüktür ve sıvılaştırılmaz, ancak tüm sıvılar boyunca eşit olarak dağılırlar. Bu nedenle, bu birimler sıvının olduğu gibi bir zardan geçmeyecektir.

Kolloidal Solüsyon Çeşitleri:

Kolloidal Çözeltiler esas olarak şöyle sınıflandırılabilir:

Köpük:

Bu ortamda köpük, sıvının içine bir gaz konularak oluşturulur. Dağıtılan madde, gazın köpüklü ve köpüklü olması için sıvıyı tetikler. Bunun bir örneği traş köpüğü olabilir.

Emülsiyon:

Bir emülsiyon, bir sıvı kombinasyonudur; temel olarak bir sıvının sürekli olarak diğer bir sıvının içine dağıtıldığı zamandır. Bunun bir örneği mayonez veya süt olabilir.

Sol:

Üçüncü biçime, bir katı bir akışkan boyunca eşit bir şekilde dağıldığında sol olarak adlandırılır. Sol örnekleri boya, kan ve gümüş aquasol içerir.

Sponsorlu Bağlantılar

Hidrokolloid:

Bir hidrokolloid, kesin bir materyalin sıvısının su içinde yayıldığı kolloid bir çözeltinin daha ayrıntılı bir şeklidir. Kolloidal çözeltiler ayrıca, iki malzemenin tekrar çaba sarf etmeden yeniden ayrılabilir hale getirilebileceği veya içinde yapamadıkları geri dönüşümsüz olduğu etiketlenebilir. Hidrokolloidler genellikle gıda ürünlerinde, soslarda veya jelatinlerde olduğu gibi dokuyu etkilemek için kullanılır.

Sponsorlu Bağlantılar