Sponsorlu Bağlantılar

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan İzmit, milli hazineleri, tarihi dokusu ve eserleri ile geçmişe ışık  tutmaktadır. Hala devam eden kazı çalışmaları ve araştırmalar sonucu elde edilen eserler ile bilgiler sayesinde yeni müzeler oluşturulup, halkın hizmetine sunulmakta. Peki İzmit’te Nerede Hangi Müze bulunuyor?

17 Ağustos Deprem Müzesi ve Dijital Gösteri Merkezi

İzmit’in 28 Haziran Mahallesi’nde, Cephanelik Stadyumu Yanına yapılan Deprem Müzesinin maliyeti 15 milyon lira olup, 1.740 m²’lik alana inşaa edilmiştir. Yeni neslin deprem bilinci ile büyümesi için yapılan müze, 1999 depreminde yapılan acıları gözler önüne sermek için yapıldı. Sanal gerçeklik ile İzmit halkına gerekli eğitimi verecek olan Müzenin proje aşaması 1 sene sürmüş.

Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

2007 yılında hizmete açılan Müze de İzmit çevresinden toplanmış Roma, Bizans ve Osmanlı tarihi eserleri bulunmaktadır. 1873 – 1910 seneler arasında yapılan Tren Garına, Tamir Atölyesi, Su Deposu, Lojman Binası ve Tekel Deposu salon şeklinde birleştirilerek halkın ziyaretine açılmıştır. Tarihe tanıklık eden bu eserleri görmek isteyenler ziyaret edebilir.

Kasr-ı Hümayun Saray Müze

1861-1876 yıllarında ahşap molozlar üzerine inşaa edilen Saray deprem ve yangınlar ile hasar almıştır. 1967 yılına kadar Vilayet ve Ziraat odaları tarafından kullanılan bina, 17 Ağustos depremi ile ağır hasar almıştır. İstanbul dışındaki tek Saray olma özelliğine sahip bu yapı, 2004-2007 senesinde restore edilmiştir. Mermer işçiliği, süslemeleri ve sütunları ile günümüzün en büyük değerleri arasında yer alan yapı, müze olarak 2007 yılında hizmete açılmıştır.

Gayret Gemi Müzesi

Sponsorlu Bağlantılar

ABD tarafından 10 Mayıs 1946 yılında yapılan gemi, Türk Donanmasına katılması ile birçok görevde aktif rol almıştır. Asıl adı “USA Everson” olan gemi 1997 yılında müzeye dönüştürülmüştür.

Hızır Reis Müzesi

ABD donanmasında 30 yıl kullanıldıktan sonra, 2. dünya savaşı sonrası Türkiye’ye satılan Hızır Reis Denizaltısı 1983-2004 yılları arasında Türk Donanmasında 21 yıl görev almıştır. 2004 yılında Müzeye dönüştürülen Hızır Reis’in ilk adı “USS GUDGEON“‘dur.

Osman Hamdi Bey Müzesi

Müzeci ve Ressam olan Osman Hamdi Bey, 1842 yılında doğmuştur. 1884 yılında Gebze-Eskihisar bölgesinde projesini kendi oluşturduğu bir Köşk inşaa ettirmiştir. Malzemesinin çoğu Fransa’dan getirilen köşk, müştemilat, resim odası ve kayıkhane olarak inşaa edilmiştir. Vefat ettiği 1910 senesine kadar zaman geçirdiği köşkte en ünlü çiçek tablalolarını çizmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Atatürk ve Redif Müzesi

Redif Müzesi 1863 senesinde İzmit Valisi Hasan Paşa tarafından inşaa ettirilmiştir. Osmanlı’nın Redif Subayları için yaptırılan Redif Dairesi, tavandaki kalem işi bezemeleri ile yarı kağır kışla tipi bir binadır. 1999 depremin de yapı hasar almış ve  restore ettirilip, müze olarak hizmete açılmıştır.

Kocaeli Bilim Merkezi ve Kağıt Müzesi

1934 senesinde Kurulan, 8500 m²’lik alanına sahip ve 70 sene Türkiye Cumhuriyeti’ne hizmet veren Seka kağıt Fabrikası 2004 senesinde müzeye dönüştürülmüştür. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK ortaklığı ile kurulan müze de 250 deney düzeneği, kağıt atölyeleri, araştırma merkezleri, deney düzenekleri ve sayısız kağıt sanatları düzeneği yer almaktadır. İzmit ilçesinden tramvay ile ulaşabileceğiniz bu müze tüm ziyaretçilere ücretsiz hizmet vermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar