Sponsorlu Bağlantılar

Kocaeli birçok İmparatorluğa başkentlik ve ev sahipliği yapmış bir şehirdir. Doğal güzellikleri, tarihi eserleri ve kültürü ile turizm sektöründe yüzleri güldürüyor. Küçük İstanbul olarak isimlendirdiğimiz 1.7 milyon nüfusa sahip bu minik şehir, nice savaşlar ve fetihlere şahit olmuştur.

“İzmit” Hakkında Bilgi Edinmek İçin Tıklayın…

Kocaeli İsmi Bu Şehre Nasıl Kazandırıldı?

Eski ismi Nicomedia olan Kocaeli, Roma ve Selçuklu gibi büyük devletlere başkentlik yapmıştır. Asya ve Avrupa arasında geçiş güzergahında olan bu il, kara yolları ve limanları ile ülke ticaretine önemli katkıda bulunmaktadır. Bu özelliği ile her zaman savaşlara tanıklık etmiş ve yeni fetihlerle tanışmıştır. Osmanlı Cihan Devleti’nin kurulması ile İstanbul’u fethetmek isteyen Padişahlar ilk olarak gözlerini İzmit’e dikmişler.

“Gazi Akça Koca Anı Evi” Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayın…

Bu şehirde en güzel ve en şerefli fetihlerden birisini “Gazi Akça Koca” yapmıştır. Kocaeli halkı tarafından pek bilinmese de, 1234 doğup, 1328 de vefat eden Koca Bey, 94 senelik hayatında Ereğli’den Karasu’ya kadar olan bölgeleri fethetmiştir. 1308-1326 seneleri arasında Akova, Akçaköy, Kandıra ve İzmit-Cayırköy bölgelerini Osmanlı topraklarına katmıştır. Vefatının ardından Kandıra’nın 220 m rakımlı Babatepe mevkiine defnedilmiştir.

Sonraki yıllarda, Gazi Akça Koca Bey anısına fethettiği bölgeye “Kocaeli” ismi verilmiştir.

Kocaeli Gezilecek Müzeler İçin Tıklayın…

Ulaşım

Anıt mezarı Kandıra-Babadağ bölgesindedir. Otobüs ile anıtı ziyaret etmek isteyenler İzmit’ten 30 dakika aralıklarla hareket eden 800 – Kandıra-İzmit otobüslerine binebilirler. Anıt Mezar;

  • Kandıra’ya 7 km mesafede (10 dakika)
  • İzmit’e 50 km mesafede (35 dakika)
  • Sakarya’ya 80 km mesafede (1 saat)
  • İstanbul’a 170 km mesafede (2 saat)
  • Yalova’ya 100 km mesafede (1 saat 10 dakika)

Harita

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar