Sponsorlu Bağlantılar

Willis Carrier, 1902 yılında Cornell Üniversitesi’nden Mühendislik Yüksek Lisans derecesi ile mezun olduktan bir yıl sonra, ilk klima ünitesi üretilerek faaliyete alındı. Bu en çok Brooklyn baskı tesisi sahibini mutlu etti. Santralindeki ısı ve nemdeki dalgalanmalar, renkli mürekkebin baskı kağıdı üzerinde yanlış hizalanmasına neden oluyordu.

Üretilen yeni klima makinesi istikrarlı bir ortam oluşturarak, dört renkli baskıyı mümkün hale getirdi. Bunların hepsi de Buffalo Forge Company’deki yeni bir çalışan olan ve sadece haftada 10 dolarlık bir maaş için emek sarfeden Carrier sayesinde.

İlk Patent Hava Arıtımı Aparatı

“Havayı Arıtma Aparatı” 1906 yılında Willis Carrier’e verilen ilk patent oldu. “Klimanın Babası” olarak tanınmasına rağmen “klima” terimi aslında tekstil mühendisi Stuart H. Cramer’den gelmiştir. Cramer, 1906 yılındaki patent talebinde “klima” ibaresini, ipliği şekillendirmek için tekstil fabrikalarındaki havaya su buharı ekleyen bir cihaz için kullanmıştır.

Carrier, temel Rasyonel Psikrometrik Formüllerini 1911’de Amerikan Makine Mühendisleri Derneği’ne açıkladı. Formül bugün hala klima endüstrisi için tüm hesaplamalarda temel olarak duruyor.

Carrier, sisli bir gecede tren beklerken sıcaklık ve nem kontrolü problemini düşünüyordu. Tren geldiğinde, sıcaklık, nem ve çiğ noktası arasındaki ilişkiyi anladığını farketti.

Taşıyıcı Mühendislik Şirketi Kuruldu

Endüstriler üretim sırasında ve sonrasında sıcaklık ve nem seviyelerini kontrol etmek için klimayı geliştirme ihtiyacı duydu. Film, tütün, işlenmiş etler, tıbbi kapsüller, tekstil ürünleri ve diğer ürünler üzerinde bu yeni icad çok faydalı oldu. Willis Carrier ve diğer altı mühendis, 1915 yılında Carrier Engineering Corporation’ı kurdu. 1995 yılında satışlar 5 milyar dolara ulaştı. Şirket kendini klima teknolojisini geliştirmeye adadı.

Sponsorlu Bağlantılar

Santrifüj Soğutma Makinesi Bulundu

Carrier, 1921 yılında santrifüjlü soğutma makinesinin patentini aldı. Bu “santrifüjlü soğutucu“, geniş alanlarda iklimlendirme için ilk pratik yöntemdi. Önceki soğutma makineleri, genellikle zehirli ve yanıcı amonyak kullanılan çalıştırılıyordu. Carrier, santrifüjlü tornalama bıçaklarına benzer bir kompresör tasarladı. Sonuç daha güvenli ve daha verimli bir soğutucu oldu.

Klimanın Yaygınlaşması

Endüstriyel ihtiyaçtan ziyade insan rahatlığı için ilk soğutma cihazı, 1924 yılında Michigan J.L. Hudson Departman Mağazasında üç Taşıyıcı santrifüj soğutucusu kurulduğunda başladı.

Alışveriş yapanlar “klimalı” mağazaya akın etti. İnsan soğutmasında yaşanan bu patlama, sinema salonlarından tiyatro salonlarına yayıldı. Daha küçük işletmeler için talep arttı ve Carrier Company zorunlu olarak üretim yapma durumuna geldi.

Konut Klimaları Üretilmeye Başlandı

Willis Carrier, 1928’de konutlarda kullanılmak için “Weathermaker” ı geliştirdi. Büyük Buhran ve İkinci Dünya Savaşı, endüstriyel olmayan iklimlendirme kullanımını yavaşlattı. Ancak savaş sonrası satışlar tekrar yükseldi. Gerisi serin ve rahat bir tarih.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar