Sponsorlu Bağlantılar

Kızılcık sonbahar başlarında ortaya çıkan kırmızı zeytin şeklinde çok faydalı mayhoş bir meyvedir. Kızılcıktan bir çok şey yapılabilmektedir. Mayhoş tadıyla ne ekşi ne tatlı sevenlerin tam damak tadına göre. Kızılcık şerbeti, marmelatı, reçeli yapılmaktadır. Ne şekilde tüketilirse tüketilsin bir çok faydası bulunmaktadır. Dalında bir iki ay kırmızı kalan meyvenin diğer aylarda da kullanılabilmesi için kurutma işlemleri yapılır. Kızılcığın faydaları ise şu şekilde;

Kızılcık güçlü bir antioksidandır. İçerisinde bulunan C vitamini ile vücudu mikroplara karşı korur. Kanserle savaşan kızılcık tam bir kanser düşmanı meyvedir.

Kızılcık cilt ve saçlara parlaklık ve canlılık verir. Kızılcık dişleri de tam anlamıyla koruma altına alıyor ve çürüklerin oluşmasını engelliyor. Mide ağrısı çekenler, idrar yolu enfeksiyonu geçirenler için yine kızılcık çok faydalıdır. Diş çürümelerini engellediği gibi dişleri ve kemikleri de güçlendirir ve korur.

Kızılcık suyu enfeksiyonların oluşmasını engelliyor, enfeksiyon sorunu olanların tedavi sürecini hızlandırıyor. Yüksek lif miktarı ile diyabet sorunu yaşayanlar ve kolesterolü olanlar için de yine kızılcık çok faydalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Sponsorlu Bağlantılar