Sponsorlu Bağlantılar

Biliyor musunuz?

Kızamık olan ortalama 3.000 kişi komplikasyonlardan ölebilir.

Kızamık çok bulaşıcıdır. Kızamık hastalığı geçiren kişinin yaşadığı bir odada bulunmanız kızamığa yakalamanız için yeterlidir.

Kızamık Nedir?

Kırmızı kızamık olarak da bilinen kızamık, ateşe, kızarıklığa, soğuk algınlığına benzer semptomlara ve ışığa duyarlı olabilecek kırmızı, iltihaplı döküntülere neden olur.

Kulak veya akciğer enfeksiyonlarına (zatürree) yol açabilir.

1.000 kişide 1 kişide meydana gelen daha ciddi komplikasyonlar, beyin iltihabı olan ensefaliti içerir. Bu nöbetler, sağırlığa veya kalıcı beyin hasarına neden olabilir.

Kızamık Nasıl Bulaşır?

Kızamık çok bulaşıcıdır ve kolayca yayılır. Enfekte bir kişi nefes aldığında, öksürdüğünde veya hapşırdığında, virüs havada yayılır. Kızamık virüsü, havadaki küçük damlacıklarda birkaç saat hayatta kalabilir.

Kızamık Tedavisi

Aşı

Kızamık aşısı, kombine kızamık, kabakulak, kızamıkçık (MMR) aşısı şeklinde verilir .

Sponsorlu Bağlantılar

Çocuklara rutin olarak iki doz MMR aşısı verilir. İlk doz 12. ayda, ikinci doz 4-6 yaş arasında verilir. Su çiçeği (varicella) ilacına karşı da korumaya ihtiyacı olan 4 – 12 yaş arası çocuklar, kombine kızamık, kabakulak, kızamıkçık ve su çiçeği (MMRV) aşısı olarak ikinci dozlarını alabilirler.

Bağışıklığı olmayan daha büyük çocuklar ve gençler de iki doz MMR aşısı yaptırmalıdır.

12 aylıktan küçük bebekler

MMR aşısı 12 aylıktan küçük bebekler için önerilmez.

12 aylıktan küçük bebekler, hamilelik sırasında annelerinden alınan antikorların varlığından dolayı aşının kızamık bileşenine cevap veremezler. MMR aşısı, yalnızca devam eden kızamık salgınları olan bölgelere seyahat ediyorsanız, 6-11 aylık bebekler için önerilir. Bu bebekler 12 aylık olduktan sonra hala 2 doz MMR aşısına ihtiyaç duyacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

4 yaşın altındaki çocuklar

Bir doz MMR aşısı almış 4 yaşın altındaki çocuklar için ikinci doz 4-6 yaş arasında verilir.

İkinci doz MMR aşısının daha erken alınması önerilmemektedir (4 yaşından önce).

Sponsorlu Bağlantılar