Sponsorlu Bağlantılar

Malzemeler

  • 10 kg domates
  • 2 kg kırmızı( kapya) biber -isteğe bağlı
  • tuz
  • yarım bardak su

Yapılışı

Domatesler iyice yıkanır. Sap kısımları kesilerek ortadan ikiye bölünür ve derin bir tencereye doldurulur. İçine yarım cay bardağı kadar su eklenerek ocağın en büyük gözünde kaynamaya bırakılır. (su doldurma sebebimiz domatesler suyunu salıncaya kadar tencerenin dibinin tutmaması)

Başka bir tencereye   su konulur ve kaynaması sağlanır. Kapya biberler yıkanıp tohumları temizlendikten sonra kayanayan suyun içine atılır ve yumuşayana kadar haşlanması sağlanır. Haşlanan biberlerin kabukları eğer elle rahatlıkla soyuluyorsa olmuş demektir. Biberlerin kabukları temizlenir ve bir kapta bekletilir.

Domatesler suyunu salıp iyice yumuşamaya başlayınca ( yaklaşık 10 dk içinde yumuşuyor) bir maşa yardımıyla kabuklarından ayrılır. Bu işlem biraz uğraştırabilir ama domatesleri tek tek bıçakla soymaktan daha pratik oluyor. Dileyen kabuklarını soyup o şekilde de kaynatabilir. Tencerede hiç kabuk kalmayınca biberler de domateslerin üzerine eklenir ve bir taşım kaynadıktan sonra blendır yardımıyla domates ve biberler parçalanır. Yarım saat kadar daha kaynayan domates sosumuzun içine 2 yemek kaşığı kaya tuzu ilave edilip altı kapatılır. İsteyen sofra tuzu da kullanabilir.

Kaynar şekilde kavanozlara doldurulup kapakları kapatılır ve ters çevrilerek bir gün bekletilir. Kışın tüm yemeklerde kullanılabilir. AFİYET OLSUN

Püf noktalar

Kavanoz kapakları her zaman yeni olmalı, yamuk olmamalı.

Sponsorlu Bağlantılar

Kavanozun kapağı kapatıldıktan sonra kavanoz hafifçe sallanırsa kapak daha iyi sıkışıp bozulmayı önler.

Tuzu ocağı kapatmadan hemen önce eklerseniz sıçrama yapmaz ve daha temiz bir iş çıkarırsınız.

Sponsorlu Bağlantılar