Sponsorlu Bağlantılar

Ter bezi, yalnızca memelilerde görülen iki tip salgı bezidir. Sempatik sinir sistemi tarafından kontrol edilen ekrin ter bezi,

  • Vücut ısısını düzenler.
  • İç sıcaklık yükseldiğinde ekrin bezleri, suyun buharlaşarak uzaklaştırıldığı cilt yüzeyine su salgılar.

Ekrin bezleri canlıların çoğunda aktiftir (atlar, ayılar ve insanlar gibi). Diğer hayvanlarda (köpekler, kediler, sığırlar ve koyunlar), sadece pençelerin içi  veya dudak kenarları boyunca aktiftirler ve vücudun geri kalan kısmı üzerinde tamamen yok olabilirler. Bu tür hayvanlar genellikle etkili sıcaklık kontrolü için nefes nefese kalırlar. Kemirgenler gibi daha küçük memeliler dehidrasyona dayanamaz ve dolayısıyla hiçbir ekrin bezine sahip değildir.

Genellikle saç folikülleri ile ilişkili olan apokrin ter bezleri, sürekli olarak salgı tübülüne yağlı bir ter salgılar. Duygusal stres tüberküloz duvarının kontrakte olmasına neden olur, bu da lokal bakterilerin kokulu yağ asitlerine dönüştüğü, cilde yağ salgılanmasını engeller. İnsanlarda, apokrin bezleri koltukaltında ve genital bölgelerde yoğunlaşır. Bezler ergenlik döneminde hormonal değişiklikler ile uyarılana kadar inaktiftir. Ergenlik döneminden itibaren aktif duruma gelir. Diğer memelilerde, apokrin bezleri daha fazladır. Meme bezleri, kulak kanalının balmumu salgılayan bezleri ve birçok memeli kokusu bezi vardır.

Sponsorlu Bağlantılar