Sponsorlu Bağlantılar

Avustralya Christmas Adası’nda kırmızı yengeç göçü vakti geldi çattı. Toplamda 120 milyon  yengecin bulunduğu Christmas Adası’nda şu sıralar  her  yer kırmızı renge boyanmış gibi çünkü Ekim Kasım aylarında başlayan yağmurlarla birlikte kırmızı yengeçlerin de zorlu göç yolculuğu başlıyor.

Denize doğru göç etmeye başlayan kırmızı yengeçlerin yolculuğu yaklaşık 9 km sürüyor. Bu yolculuk için yetkililer ellerinden geleni yapıyor. Yengeçlerin göç güzergahındaki yollar trafiğe kapatılıyor, yengeçlere özel üst geçit şeklinde yollar inşa ediliyor , özel alt geçitler yapılıyor. Kısacası Avustralya yetkilileri kırmızı yengeçler için yapılabilecek herşeyi yapıyor ve doğal gelişim süreçlerini destekliyor.

Okyanusa önce erkek yengeçler ulaşıyor ve yuva yapmaya başlıyor, hatta diğer erkek yengeçler ile yuva kavgaları bile oluyor. Erkek yengeçlerden 5-7 gün sonra dişi yengeçler göçü tamamlıyor ve çiftleşme gerçekleşiyor. Dişi yengeçler bir süre yuvadan çıkmıyor ki yavru yengeçler zarar görmesin.

Sponsorlu Bağlantılar

Böylece medcezirden en az zararla kurtulan dişi yengeçler yavruları korumuş oluyor. Ayın son dördününde yani yengeçlerin yumurtalarını bırakması için en uygun olan zamanda yengeçler yuvadan çıkar ve yumurtalarını bırakırlar. Böylece bir göç ve üreme dönemi tamamlanmış olur.

Sponsorlu Bağlantılar