Sponsorlu Bağlantılar

Kütlenin Korunumu Kanunu

Kütlenin korunumu kanunu aynı zamanda bu kanunu ortaya atan ve ilk kez bundan bahseden kişi olan Antoine Lavosier’in adıyla yani Lavosier Kanunu diye de anılır. Kütlenin korunumu kanunu yada diğer adıyla Lavoiser kanunun prensibi kütlenin miktarının değişmemesi, korunmasıdır. Açıklayacak olursak; bir tepkimeye giren maddeler ile çıkan maddelerin kütlesi birbirine eşit olmak zorundadır. Örneğin; 5 gram madde tepkimeye girdiyse tepkime sonunda yine 5 gram madde olmalıdır. Kütle korunumu kanunun ana fikri ise şöyledir; Hiç bir madde yoktan var olamaz ve var olan hiç bir madde de yok olamaz. Kapalı sistem deneylerinde bu görüş her zaman desteklenmektedir ancak açık sistemli deneylerde bazı maddeler buharlaşır ve giren madde miktarı ile çıkan madde miktarı aynı olmayabilir ancak bu demek değildir ki o madde yok olmuştur. Buharlaşan madde atmosferde bir yerde var olmaya devam etmektedir.

Sabit Oranlar Kanunu

Sabit oranlar kanununa göre bir bileşiği oluşturan elementler arasında her zaman sabit ve değişmez bir oran vardır. Bu sabit oranla elementler birbiri ile birleşir  Örneğin; H2O’nun birleşme oranı H/O=? olarak ifade edilir.

Katlı Oranlar Kanunu

CO- CO2 gibi aynı elementlerden oluşan ama formülleri farklı olan bileşikler için geçerli olan katlı kanunlar yasasına göre; elementlerden birinin miktarı sabit iken diğer elementin miktarları arasındaki orana katlı oran denir.

Sponsorlu Bağlantılar