Sponsorlu Bağlantılar

Kocaeli’nin İzmit İlçesinde bulunan Orhan Camii Bağçeşme Mahallesi mevkiindedir. İzmit’in yüksek bir tepesinde yer alan bu tarihi yapıt, 1332 senesinde Nikomedya’nın( İzmit) fethine muvaffak olan Orhan Gazi’nin oğlu Şehzade Gazi Süleyman Paşa tarafından inşaa ettirilmiştir.

Tarihte İzmit’in fetih camii olarak adlandırılan Orhan Camii’nde İmamlar hutbeye kılıç ile çıkmaktadır. Osmanlı geleneğine göre ilk yapılan fetih camiinde hutbeye kılıç ile çıkılıp hutbe okunurmuş. Ancak günümüzde sadece cuma namazlarında kılıç ile Hutbe verilmektedir. İmam sağ eline aldığı kılıç ile hutbeye çıkar ve inene kadar kılıcı bırakmaz.

Tarihi Orhan Camii Abdülmecit Han zamanında onarılmıştır. Cami bezemeleri Abdülmecit dönemi özellikleri göstermektedir. Yaşadığı deprem ve doğal afetler sonucu yıpranan Orhan Camii restorasyona ihtiyaç duymaktaydı. En son 774 bin TL’ye 2015-2017 yılları arası restore edilen fetih camii son teknoloji ısıtma ve soğutma sistemleri ile donatılmıştır. Tarihi dokusuna uygun olarak onarılan ibadethanenin mezarlık kısmına bakım yapılmış olup, şadırvanı cami bahçesinde dışında kalan boş araziye kurulmuştur.

Orhan Camii’ne Ulaşım

Aracı olmayanlar Cumhuriyet Parkı’ndan 42 numaralı otobüse binerek Bağçeşme Meydanda inmeliler. Meydan da bulunan tabelaları takip ederek Orhan Camii’ne ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar