Sponsorlu Bağlantılar

M.Ö 300 lü yıllarda kurulduğu düşünülen Kibyra Antik Kenti ülkemizde bulunmaktadır ve dünyanın en önemli antik kentlerinden birisidir. Milaslı göçmenler tarafından kurulan antik kent günümüze kadar bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Burdur ili Gölhisar ilçesinde yer almaktadır Kibyra Antik Kenti. 2006 yılında Kültür Bakanlığı tarafından başlatılan kazı çalışmalarına Gölhisar Belediyesi de destek olarak Burdur Müzesi kapsamında antik kentte araştırmalar yapılmaktadır.

Yapılan arkeolojik çalışmalar neticesinde M.Ö 1’inci yüzyıldan itibaren stadyumunda  gladyatör dövüşlerinin yapıldığı anlaşılmış. Kazı çalışmaları sonrasında ortaya çıkarılan frizlerde çok sayıda gladyatör frizleri bulunmaktadır. Hatta kentin nekropol bölgesinden stadyuma doğru gidilen anıtsal yol istikametinde çok sayıda gladyatör mezarının bulunduğu anlaşılmakta. Dünyanın en büyük Odeionu burada yer almaktadır.

Odeion antik çağlarda müzik ve konserlerin düzenlendiği salona verilen isimdir. Aynı zamanda 25 kentin de yargı merkezi olarak kullanılmış  olan Odeion bölgesel mahkeme görevi görmüştür. Binanın zeminine döşenen Medusa figürü ise dünyadaki ilk zemine döşenen Medusa figürüdür. Bölgede bulunan stadyum ise 10-12 bin kişilik kapasitesi ile Anadolu’da bulunan en büyük stadyumlardan birisi olma özelliği taşıyor. Çeşitli spor faaliyetleri yürüten stadyum sonraları gladyatör dövüşlerinin yapıldığı bir arena olarakta kullanılmış.

Sponsorlu Bağlantılar

Kibyra Antik Kentinde yapılan çalışmalarda bulunan anıtın mezar olarak kullanıldığı, 2 bin yıl önce yapılan bir çeşme olduğu ve bin 800 yıllık bir de hamam olduğu öğreniliyor. Bölgede bulunan tiyatro ise 8 bin kişi kapasiteli inşa edilmiştir. Daha bir çok kalıntıyı dimdik bünyesinde barındıran Kibyra Antik Kentini gidip gezebilir, görebilirsiniz.

 

Sponsorlu Bağlantılar