Sponsorlu Bağlantılar

Gül denilince akla kırmızı, beyaz, sarı gül gelir. Günümüzde artık yetiştirme şartlarının çeşitlenmesi ile farklı renklerde güller yetiştirebilmektedir. Ancak bir gül rengi var ki görenleri kendine hayran bırakıyor ve kimyasal kullanılmadan doğal olarak yetişiyor.

Ülkemizde yetişen bu gül sadece Şanlıurfa ilinin Halfeti ilçesinde yetişmekte ve rengi siyah renktir. Kara gül, siyah gül , Arap Gelini gibi farklı isimlerde almıştır. Siyah rengi her zaman asaleti temsil eder ve bu asillik gülün ahengiyle buluşunca apayrı bir hal alır. Siyah gülün özelliklerini sıralayacak olursak;

Kara gül rengini bölgeden almaktadır. Fırat nehrinden beslenen topraklarda yetişen bu gül başka bölgelere götürülüp ekildiğinde rengi değişmektedir. Dalı yada tohumu farklı bir bölgede yetiştirildiğinde kırmızı renkli gül ortaya çıkar. Rengi bölgenin mikro klimaya sahip ikliminden gelmektedir.

Siyah gül gonca halindeyken simsiyah bir renge sahiptir ve açmaya başladığında koyu kırmızı yada siyah renk olabilir. Siyah gül görmek isteyenlerin ilkbahar yada sonbahar aylarında bölgeye giderek bu doğa harikası gülleri görmesi mümkündür. Kara gülün yurt dışına satışı da yakın zamanda başlayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar