Sponsorlu Bağlantılar

 

Günümüzde bir çok diyet çeşitleri, yeme stilleri mevcut. Yeni çıkan trendlerden birisi de kan gruplarına göre beslenmedir. Kan grubuna göre beslenme prensibinin temelinde yatan düşünce yediklerimizin kana geçmesi ve dolayısıyla kanı olumlu yada olumsuz etkilemesidir. Her kan grubunun farklı özellikleri vardır ve kanın çökelmesine sebep olan maddeler farklılık göstermektedir. Örneğin A kan grubunun çökelmesini sağlayan antikor ve antijenler farklı iken B kan grubunun farklıdır. Bu yüzden kan gruplarına göre beslenmenin kişilerin daha sağlıklı ve uzun bir yaşam sürecekleri düşünülmektedir.

A Kan Grubuna Göre Beslenme

A kan grubuna sahip kişiler karbonhidrattan zengin, yağ oranı düşük besinlerle beslenmelidirler. Et ve et ürünleri ile süt ve süt ürünlerinden uzak durmalı, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmelidirler.  vazı tahıl ürünleri zararlı iken bir çok tahıl ürününü diyet listesine ekleyebilir ve kavrulmamış kuruyemişleri tüketebilir.

A kan grubuna sahip kişiler aerobik, yürüme, dans ve yüzme gibi sporlar yapmalı, kalp rahasızlıkları ve diyabete krşı dikkatli olmalıdır.

B Kan Grubuna Göre Beslenme

B kan grubundaki kişiler süt ürünleri, sebze, tahıl , balık ve dana etinden oluşan gıdalar ile beslenmeli ve diyet listesini dengeli bir şekilde oluşturmalıdır. B kan grubu kişilerin bisiklet sürme, yüzme ve golf gibi sporlar yapması önerilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

AB Kan Grubuna Göre Beslenme

AB kan grubunun beslenme prensibini fazlasıyla vejetaryanlık oluşturmaktadır.Özellikle deniz ürünleri ve et ürünleri AB kan grubu için yenmemesi gerekenler kategorisinde yer almaktadır.Hindi ve koyun eti yemesinde, sınırlı şekilde süt ürünü tüketmesinde  sakınca yoktur. Sebze, meyve ve tahıl ağırlıklı beslenmesi gereken AB kan gruplarının yapması gereken sporlar ise aerobik, yüzme, bisiklet sürme ve danstır.

O Kan Grubuna Göre Beslenme

0 kan grupları A kan gruplarının aksine karbonhidrat bakımından düşük, protein yönünden yüksek beslenmelidirler. Tahıllı gıdaları tüketmeleri sakıncalı olan 0 kan gruplarının et ve et ürünleri ile beslenmeleri gerekmektedir. Süt ürünlerini az miktarda tüketebilirler.0 kan grubu kişilerin mide rahatsızlıkları ve hipotroide karşı dikkatli olmaları gerekir. yapmaları gereken sporlar ise ağırlık kaldırma,aerobik ve yüzmedir.

Sponsorlu Bağlantılar