Sponsorlu Bağlantılar

Yaşadığımız yüzyılda araçların çoğalması, makine ile yapılan işlerin çoğalması, insan sayısının fazlalığı gibi bir çok unsur kan ve kan bağışına olan önemi arttırmaktadır. Trafikte seyreden bir araç aniden bir kaza yapabilir ve içerisinde bulunan kişiler yaralanabilir, yolda yürüyen bir kişinin üzerine herhangi bir cisim düşebilir, fabrikada çalışan bir işçi yaralanabilir, riskli hamilelik geçiren bir annenin doğum esnasında kana ihtiyacı olabilir, ameliyat olması gereken bir kişinin kana ihtiyacı olabilir. En önemlisi ve süreklilik arz eden ise hemofili ve talasemi gibi hastalığı olan kişilerdir, çünkü bu kişilerin sürekli kana ihtiyaçları vardır.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi günlük hayatta bir insanın başına bu durumlardan birinin gelme ihtimali yüksektir. Bir kaza geçiren ve ameliyat olması gereken hastanın şüphesiz en büyük ihtiyacı kandır. Kan bağışı yapan kişilerin kanları ile hastalar ameliyat esnasında eksilen kanı temin etmekte ve yaşamlarını sürdürebilmektedir. Kan bağışı olmazsa kişi kan kaybından dolayı yaşamını kaybedebilmektedir.

Kan bağışı toplumsal açıdan yerine getirilmesi gereken çok büyük bir sorumluluktur;

  • Bir insanın yaşaması için yardım etmekten daha güzel bir iş olamaz.
  • Aynı zamanda kan bağışı yapan kişilerin daha dinç ve sağlıklı bir yaşamları olmaktadır.
  • AIDS, Hepatit gibi hastalıklara karşı testleri ücretsiz şekilde yapılmaktadır.
  • Kan bağışı yapan kişi ve kanın verildiği kişi arasında bir bağ oluşmakta ve toplumda sevgi çemberi büyümektedir.
  • Tanımadığı bir insana yardım etme duygusu ile kan bağışı yana kişinin vicdan, merhamet ve sevgi gibi duyguları artmaktadır.

Ülkemizde kan bağışının yapıldığı en önemli merkez Kızılay’dır. Her yıl binlerce ünite kan bağışı toplayan Kızılay gerekli durumlarda hastalara bu kanların ulaşmasını sağlamaktadır. Bu yüzden Kızılay’a kan bağışı yapalım ve çevremizdeki insanları da kan bağışı yapmaları konusunda bilinçlendirelim. Kan ver, hayat ver diyelim.

Sponsorlu Bağlantılar