Sponsorlu Bağlantılar

Kocaeli İlinin İzmit İlçesinde, körfezin mavi sularını görebilecek özel ve bir o kadarda güzel manzaraya sahip bir tepeye inşaa edilen saat kulesi, II. Abdülhamit Han‘ın tahta çıkışının 25. yılı anısına yaptırılmıştır. 1902 yılında yapılan saat kulesinin inşaatında, il içerisinde bulunan Hereke ve Tavşancıl traverten taşları kullanılmıştır. Kulede 3 adet tarihi çeşme bulunmaktadır. İzmit ilçesinin sembolü haline gelen kule, saat aksamında bulunan mekanik kısım büyük ve pahalı olması nedeni ile İzmit’in yüksek ve merkezi noktasına inşaa edilmiştir. Böylece tren garında bulunan işçilerin yanı sıra halkın büyük kısmına hizmet etmesi sağlanmıştır.

2010 yılında restorasyonu tamamlanan kule çevresinde 1 adet Körfez manzaralı kafe ve çocuk parkı bulunuyor. Ramazan aylarında ise kule çevresinde halka hizmet veren seyyar dükkanlar kurulmakta. Özellikle akşamları İzmit halkının uğrak mekanı haline gelen Saat Kulesi İzmit’in Sembolü olduğunu kanıtlamıştır.

Saat Kulesine Ulaşım

Kocaeli konum itibari ile İstanbul’a yakınlığından dolayı Küçük İstanbul olarak adlandırılır. Çevre illere yakın olan İzmit ilçesinde ki Saat kulesini ziyaret etmek isteyenlerin, il merkezine gelmeleri yeterli. Merkezi konumda yer alan Saat Kulesi;

  • İstanbul’a 130 km mesafede (1 saat )
  • Sakarya’ya 30 km mesafede (20 dakika)
  • Yalova’ya 80 km mesafede (45 dakika)
  • Bursa’ya 170 km mesafede (2 saat)

Harita

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar