Sponsorlu Bağlantılar

İspinoz kuşu son zamanlarda kafes kuşu olarak beslenilmeye başlayan, ispinozgiller ailesine ait bir kuş türüdür. Dağ ispinozu, kayın ispinozu ve mavi ispinoz gibi farklı türleri vardır. Bu yazımızda genel özelliklerinden bahsedeceğiz. 14-18 cm boyutlarında 30 gram ağırlığında küçük bir kuş çeşididir. Kafeste bakılmasının sebebi bu kafese uygun ebatlarıdır. Renkli bir yapıya sahip olan ispinozların erkekleri dişilere daha parlak ve canlı renklere sahiptir.

Ülkemizin her şehrinde yaşayan ispinoz kuşları tohumlar, tırtıl, böcek gibi besinlerle beslenirler. Ağaçlık alanlarda yaşayan ispinozlar senede iki kez yumurtlar ve her defasında 3-4 adet yumurta bırakırlar. Kuluçkaya yatan dişi ispinoz yumurtadan çıkan yavruları da tırtıl, böcek gibi minik hayvanlarla besler. İspinozların kafes hayvanı olarak seçilmesinde ki en büyük neden güzel ötüşleridir. Rengarenk yapıları, küçük boyutları ve güzel sesleriyle evlerde görülmek istenen kuş çeşitlerinden birisi olmuştur.

Bu kuşlar birlikte kafes yaşamı konusunda pek iyi değillerdir. Kavgacı olan ispinoz kuşları kendi aralarında ötme yarışları yapmaktadırlar. İspinoz kuşları çok fazla ilgi ve sevgi isteyen kuşlar değillerdir o yüzden rahatlıkla bakılabilecek kuşlar arasındadır.

Sponsorlu Bağlantılar