Sponsorlu Bağlantılar

Birbirine paralel olmayan üçgen kesitli saydam ortamlara ışık prizması denir. Işık prizmasının özellikleri şu şekildedir; renkler ışık prizması üzerinde oluşur. Beyaz ışığın ışık prizması üzerine düşürülmesi sonucu ışık spektrumu oluşur. Bu ışık spektrumundan renkler kırmızıdan mor renge doğru ilerler. Işık prizmaları saydam maddelerden yapılırlar. Işığın kırılma kanunlarına uygun kırılmaya uğrarlar.

Işık prizmalar günlük hayatta bir çok alanda kullanılırlar. Özellikle göz kusurlarından olan şaşılığın derecesinin ölçümünde ışık prizmalarından faydalanılır. Periskoplarda, bisikletlere takılan kedi gözünde, dürbünlerde, reflektörlerde de yine prizmalardan faydalanılır. Reflektörlerin içinde küçük ışık prizmaları vardır ve ışık bu prizmalardan geçip göze gelir. Arabalar yol kenarındaki reflektörlerin yanından geçince reflektörden ışık yansır.  Bazı teleskoplarda yine ışık prizması kullanırlar. Prizmalı teleskoplar astronomi alanında kullanılarak en doğru görüntüyü vermektedir. Motorlu araçların arka lambalarında da ışık prizmaları vardır. Optik laboratuvarlarında yine prizmalardan faydalanılır.

 

Işık prizmaların dışında kare prizmalar da kullanılır. Kare prizmalar evlerde çamaşır makinesi, buzdolabı, fırın, bulaşık makinesi gibi beyaz eşyaların tümünde kullanılır.

Sponsorlu Bağlantılar