Sponsorlu Bağlantılar

Soğurma kelime anlamı yakalamak ve tutmak demektir. Işığın soğurulması ise ışığın çıktığı bir kaynaktan başka bir yüzey üzerinde yansımaması ve burada tutulması olayına denir. Koyu renkli cisimler açık renkli cisimlere göre ışığı daha çok tutarlar yani soğururlar. Bu durumda koyu renkli maddelerin açık renkli maddelere göre daha çabuk ısınmasına sebep olur çünkü ışıkta belli bir ısı vardır ve koyu renkli madde üzerinde ışık daha çok birikir. Bu yüzden kışın daha koyu kıyafetler tercih edilirken yazın beyaz ve daha açık tonda kıyafetler tercih edilir. Koyu renkli elbise açık renkli elbiseye göre daha sıcak olur.

Cisimlerin Siyah, Beyaz ve Renkli Görünmesi

Güneşten gelen beyaz ışık cisimlerin üzerine düşer ve burada cisim beyaz ışığın içindeki renkleri soğurur ve kendi rengini ortaya çıkarır. Böylece o cisim hangi renkte ise göze o renk görünür. Eğer o cisim güneşten gelen beyaz ışığın içindeki tüm renkleri soğurur yani içine hapsederse siyah renkte görünür. Eğer cisim beyaz ışığı hiç soğurmaz ve direkt yansıtırsa beyaz renk olarak görülür.

Tüm renklerin oluşumunda ışığın yansıması veya soğurulması kanunları geçerlidir. Güneş ışığı yansıması veya soğurulmasına (absorbe edilmesine) göre siyah, beyaz ve renkli görülme durumları oluşur.

 

Sponsorlu Bağlantılar