Sponsorlu Bağlantılar

Son yıllarda en çok artan hastalıklar arasında insülin direnci gelmektedir. Engellenemeyen bir kilo artışı, sürekli yorgunluk ve uyku hali, sürekli tatlı yeme isteği gibi şikayetler halk arasında artmıştır. Bu şikayetler obezite ve diyabet gibi hastalıklarında belirtileri olmakla birlikte insülin direnci sorununun sonuçlarıdır.

İnsülin vücuttaki şeker metabolizmasını düzenleyen bir hormondur. İnsülin direnci ise vücuttaki şekerin kontrol altına alınmasında zorluk yaşanması durumuna denir. İnsülin direnci yaşayan kişilerde organlar üzerinde insülin hormonunun etkisi azalarak şekeri düşüremez hale gelir. Sağlıklı bireylerde 1 doz insülin ile vücut şekeri kontrol edilirken, insülin direnci yaşayan kişilerde vücut şekerini düşürmek için 1 doz yeterli olmamakta ve 2-3 doz insülin gerekmektedir. Bu nedenle kişinin bedeni olması gerekenden çok fazla insülin salgılamakta ve bu da obezite ve diyabet gibi hastalıklara sebep olmaktadır.

İnsülin Direnci Belirtileri ve Tedavisi

  • İnsülin direnci yaşayan kişiler az yemek yemesine rağmen kilo vermekte zorlanırlar.
  • Sürekli bir yorgunluk hali, yemeklerden sonra uyku hali mevcuttur.
  • Tatlı krizleri yaşanması,
  • Düzenli spor yapılması ve dengeli beslenilmesine rağmen kilo alımının yaşanması
  • Karaciğerde ve bel bölgesinde yağlanma yaşanması gibi durumlar insülin direnci belirtileri arasında sayılabilir.

İnsülin direnci yaşadığını düşünen kişilerin öncelikle kan tahlili yaptırması gerekmektedir. Kan değerlerinde insülin direnci  seviyesi ölçülerek eğer yüksek çıkarsa kişiye doktor tarafından verilen diyet programı uygulanır. Diyete ek olarak mutlaka spor yapılması gerekmektedir ve bazı hastalara ilaç tedavisi de uygulanır.

Sponsorlu Bağlantılar