Sponsorlu Bağlantılar

İmparator Tamarin Türkçe adıyla sakallı maymun, bilimsel adıyla Saguinus imperator anatavatanı Güney Amerika olan bir maymun türüdür. Adının Alman imparatoru 2. Wilhelm’den esinlenerek konulduğu düşünülmektedir. Bıyıkları her iki cinsiyette de olan Tamarinler en küçük maymun türlerinden biridir.


Peru’nın doğusunda, Amazon bölgesinde yaşayan İmparator Tamarin’i, Bolivya ve Brezilya’nın bazı eyaletlerinde de görülmüştür.  Ormanlarda ağaçlar üzerinde yaşayarak çeşitli bitkiler, bitki nektarları ve böceklerle beslenir.Pençeleri ve elleri cisimleri tutma ve yakalama konusunda uzmanlaşacak şekilde evrimleşmiştir. Örneğin pençeleri sayesinde bitki gövdelerini parçalayarak içlerinden çıkan sakızı yiyebilirler.

Normalde kılları çoğunlukla gri renktedir, göğsünde ise sarı benekler bulunabilir. imparator Tamarin’in elleri ve ayakları siyah, kuyruğu ise kahverengidir. Onu ilginç kılan ise dişileri çekmek için kullandığı ve oldukça ilgi çekici yapıda olan “sakal” ve “bıyık”larıdır. Uzun beyaz renkli bıyık ve sakalları çok dikkat çekici ve ilginç bir görünüm kazandırmıştır. Ağaçlar üzerinde son derece hızlı bir şekilde hareket edebilirler. Türün soyu tehdit altında değildir. Boyları 40-60 cm arasında değişen İmparator Tamarinleri yakalaşık 500 gram ağırlığındadır.

 

Sponsorlu Bağlantılar