Sponsorlu Bağlantılar

Günümüz kişisel bilgisayarları, İkinci Dünya Savaşı’ndan çıkan devasa makinelerden büyük ölçüde farklıdır ve fark sadece boyutlarında değildir. 1970’lere gelindiğinde teknoloji; çoğunlukla hobi ve elektronik meraklı bireylerin birleştirilmemiş PC’ler veya “mikro bilgisayarlar” satın alıp eğlenmek için programlayabileceği bir noktaya dönüştü ancak bu PC’ler, günümüz bilgisayarlarının pek çok görevini yerine getiremedi. Kullanıcılar matematiksel hesaplamalar yapabilir ve basit oyunlar oynayabilirdi. Günümüzde yüzlerce şirket, kişisel bilgisayarlar, aksesuarlar ve sofistike yazılım ve oyunlar satmaktadır. Bu bilgisayarlar, fotoğraf düzenleme, bütçeleri yönetmeye kadar çok çeşitli işlevler için kullanılmaktadır. Evde ve işyerinde, bilgisayarlarımızı neredeyse her şeyi yapmak için kullanırız. Onsuz modern yaşamı hayal etmek neredeyse imkansızdır.

İlk Bilgisayar Ne Zaman İcat Edildi?

Bilgisayarların birçok farklı sınıflandırması nedeniyle bu sorunun cevabı kolay değildir. Charles Babbage tarafından 1822’de kurulan ilk mekanik bilgisayar, üretilen yeni bilgisayarıları düşünecek olursak, günümüz PC’lerine hiç benzemiyor denilebilir. Dolayısıyla bu yazı, Difference Engine’den başlayıp, bugün kullandığımız bilgisayarlara kadar uzanan bir listeyle oluşturulmuştur.

“Bilgisayar” Kelimesi Ne Zaman Kullanıldı?

“Bilgisayar” sözcüğü ilk önce 1613’te kullanıldı. Kullanım amacı hesaplamaları veya hesaplamaları gerçekleştiren bir insanı tanımlamak içindi. Bilgisayarın tanımı, 19. yüzyılın sonuna kadar endüstriyel devrimin temel amacının hesaplandığı makineleri doğurduğu zamana kadar aynı kaldı.

İlk Mekanik Bilgisayar veya Otomatik Bilgi İşlem Motoru Konsepti

1822’de Charles Babbage, ilk otomatik hesaplama makinesi olarak düşünülen Difference Engine’i kavramsallaştırdı ve geliştirmeye başladı. Difüzyon Motoru birkaç sayı seti hesaplama ve sonuçların basılı kopyalarını oluşturma yeteneğine sahipti. Babbage, Ada Lovelace’den Difference Engine’in geliştirilmesiyle ilgili bir takım yardım aldı. Ne yazık ki, Babbage fonlama nedeniyle bu makinenin tam ölçekli bir işlevsel sürümünü tamamlayamadı.

1837’de Charles Babbage ilk genel mekanik bilgisayar olan Analytical Engine’i tasarladı. Analitik Motor, bir Aritmetik Mantık Ünitesi (ALU), temel akış kontrolü, zımba kartları (Jakarlı Loom’dan esinlenmiştir) ve entegre bellek içeriyordu. Bu İlk genel amaçlı bilgisayar konseptidir. Maalesef finansman sorunları nedeniyle, Charles Babbage hayatta iken bu bilgisayar hiçbir zaman inşa edilmedi. 1910’da, Charles Babbage’nin en küçük oğlu olan Henry Babbage, bu makinenin bir bölümünü tamamlayabildi ve temel hesaplamalar yapabildi.

İlk Programlanabilir Bilgisayar

Z1, Alman Konrad Zuse tarafından ebeveyninin oturma odasında 1936-1938 yılları arasında yaratılmıştır. İlk elektro-mekanik ikili programlanabilir bilgisayar ve ilk gerçekten işlevsel modern bilgisayar olarak kabul edilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Modern Bilgisayar ve Düşünülen İlk Kavramlar

Turing makinesi ilk olarak Alan Turing tarafından 1936’da tasarlandı ve bilgisayarlar ile ilgili teorilerin temelini oluşturdu. Makine, bir dizi mantıksal talimattan sonra bir kişiyi taklit edecek şekilde sembolleri kaset üzerine bastıran bir cihazdı. Bu temel olmadan, bugün kullandığımız bilgisayarlara sahip olamazdık.

İlk Elektrikli Programlanabilir Bilgisayar

Colossus, Tommy Flowers tarafından geliştirilen ve ilk kez Aralık 1943’te sergilenen ilk elektrikli programlanabilir bilgisayardır. Colossus, İngiliz kod parçalayıcılarının şifreli Almanca mesajları okumasına yardımcı olmak için oluşturuldu.

İlk Dijital Bilgisayar

Atanasoff-Berry Computer’ın kısaltılmış hali olan ABC, Profesör John Vincent Atanasoff ve lisansüstü öğrenci Cliff Berry tarafından 1937’de geliştirmeye başlandı. Gelişimi 1942 yılına kadar Iowa Devlet Koleji’nde (şu anda Iowa Devlet Üniversitesi) devam etti.

ABC, sayısal hesaplama için ikili matematik ve Boolean mantığı da dahil olmak üzere 300’den fazla vakum tüpü kullanan ve hiçbir CPU’su olmayan (programlanabilen) bir elektrikli bilgisayardı. 19 Ekim 1973’te ABD Federal Yargıç Earl R. Larson, J. Presper Eckert ve John Mauchly’nin ENIAC patentinin geçersiz olduğuna ve elektronik dijital bilgisayarın mucidi Atanasoff’a verilmesi kararını imzaladı.

Sponsorlu Bağlantılar

ENIAC Pennsylvania Üniversitesi’nden J. Presper Eckert ve John Mauchly tarafından icat edildi ve 1943’te yapımına başlandı ve 1946’ya kadar tamamlanamadı. Yaklaşık 50 ton ağırlığa sahip ortalama 1.800 metrekare işgal etti ve 18.000 vakum tüpü kullanıldı. Hakim, ABC bilgisayarının ilk dijital bilgisayar olmadığına karar vermesine rağmen, ENIAC’ın tamamen işlevsel olması nedeniyle hala birçok kişi ilk dijital bilgisayar olduğunu düşünmektedir.

İlk Program Depolama Bilgisayarı

EDSAC olarak bilinen İngiliz bilgisayarı, ilk program depolayan elektronik bilgisayar olarak bilinir. Bilgisayar, ilk hesaplamasını 6 Mayıs 1949’da gerçekleştirdi ve “Bebek” lakaplı ilk grafik bilgisayar oyununu çalıştıran ilk bilgisayar oldu.

Aynı dönemde Manchester Mark 1, saklanan programları çalıştıran başka bir bilgisayardı. Manchester Victoria Üniversitesi’nde inşa edilen Mark 1 bilgisayarının ilk sürümü Nisan 1949’da faaliyete geçti. Mark 1, aynı sene 16 ve 17 Haziran’da Mersenne asallerini hatasız olarak dokuz saat aramak üzere bir programı çalıştırmak için kullanıldı.

İlk Bilgisayar Şirketi

İlk bilgisayar şirketi Electronic Controls Company idi ve 1949’da J. Presper Eckert ve John Mauchly tarafından ENIAC bilgisayarının yaratılmasına yardım eden kişiler tarafından kuruldu. Şirket daha sonra EMCC veya Eckert-Mauchly Computer Corporation’a yeniden adlandırdı ve UNIVAC adı altında bir dizi ana bilgisayarı gösterime soktu.

Bellekte Program Saklayabilen İlk Bilgisayar

1950’de Amerika Birleşik Devletleri hükümetine teslim edildi. UNIVAC 1101 veya ERA 1101 bellekten bir programı depolayan ve çalıştıran ilk bilgisayar olarak kabul edildi.

Sponsorlu Bağlantılar

İlk Ticari Bilgisayar

1942’de Konrad Zuse ilk ticari bilgisayar olan Z4 üzerinde çalışmaya başladı. Bilgisayar, 12 Temmuz 1950’de Zürih İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsünün matematikçisi Eduard Stiefel’e satıldı.

IBM’in İlk Bilgisayarı

 

7 Nisan 1953’te IBM, 701’i kamuya açıkladı; bu ilk ticari bilimsel bilgisayardır.

RAM’li İlk Bilgisayar

MIT, 8 Mart 1955’te, manyetik çekirdekli RAM ve gerçek zamanlı grafikler içeren ilk dijital bilgisayar olan devrim niteliğindeki bir bilgisayarı Whirlwind makinasını tanıttı.

Sponsorlu Bağlantılar

İlk Transistör Bilgisayar

TX-O (Transistorize Deneysel bilgisayar), 1956’da Massachusetts Institute of Technology’de gösterilen ilk transistorize bilgisayardır.

İlk Mini Bilgisayar

1960’da Digital Equipment Corporation, birçok PDP bilgisayarının ilkini, PDP-1’i piyasaya sürdü.

İlk Masaüstü Bilgisayar ve Toplu Pazar Bilgisayarı

1964 yılında, ilk masaüstü bilgisayarı olan Programma 101, New York Dünya Fuarı’nda halka tanıtıldı. Pier Giorgio Perotto tarafından icat edildi ve Olivetti tarafından imal edildi. Yaklaşık 44.000 Program, 101 bilgisayar satıldı, her birinin fiyat etiketi 3.200 dolardı.

1968 yılında Hewlett Packard, kitlesel pazarlamacılığa sahip ilk masaüstü bilgisayar olarak kabul edilen HP 9100A ürününü pazarlamaya başladı.

İlk İş İstasyonu

Her ne kadar satılmasa da, ilk iş istasyonu 1974’te tanıtılan Xerox Alto olarak kabul edilir. Bilgisayar zamanında devrim yarattı ve tamamen işlevsel olup, ekran ve fare içeriyordu. Bilgisayar pek çok bilgisayar gibi bugün işletim sisteminde arabirim olarak pencereler, menüler ve simgeler kullanıyor. Bilgisayarın yeteneklerinin birçoğu ilk kez 9 Aralık 1968’de Douglas Engelbart’ın Annesi adlı kitabında sergilendi.

İlk Mikroişlemci

Intel ilk mikroişlemci olan Intel 4004’ü 15 Kasım 1971’de tanıttı.

İlk Mikro Bilgisayar

Vietnamlı Fransız mühendisi André Truong Trong Thi, Francois Gernelle ile birlikte 1973 yılında Micral bilgisayarını geliştirdi. İlk “mikro bilgisayar” olarak düşünülen, Intel 8008 işlemciyi kullanan ve ilk ticari olmayan montaj bilgisayarıydı. Başlangıçta 1,750 dolara satıldı.

İlk Kişisel Bilgisayar

1975 yılında Ed Roberts, Altair 8800’ü tanıttığında “kişisel bilgisayar” terimini icat etti. İlk kişisel bilgisayar birçok kişi tarafından 1971’de 750 $ ‘lık ilk tanıtılan KENBAK-1 olarak kabul edilmiştir.

İlk Dizüstü Bilgisayar veya Taşınabilir Bilgisayar

IBM 5100, Eylül 1975’te piyasaya çıkan ilk taşınabilir bilgisayardır. Bilgisayar 55 libre ağırlığında ve 5″ CRT ekran, teyp sürücüsü, 1,9 MHz PALM işlemci ve 64 KB RAM içeriyordu.

 

Gerçek ilk taşınabilir bilgisayar veya dizüstü bilgisayar, Nisan 1981’de piyasaya sürülen ve Adam Osborne tarafından geliştirilen Osborne I olarak kabul edilir. Osborne, 5 inç ekrana, 64 KB bellek, iki adet 5 1/4 inç disket sürücüye, CP / M 2.2 işletim sistemini çalıştırdığını, bir modem içerdiğini ve 1.795 ABD Doları’na malolduğunu söyledi.

IBM PC Bölümü (PCD) 1984 yılında IBM taşınabilir bilgisayarını piyasaya sürdü. Daha sonra 1986 yılında IBM PCD, ilk dizüstü bilgisayarı olan PC Convertible’ı duyurdu. Son olarak, 1994 yılında IBM, entegre bir CD-ROM bulunan ilk dizüstü bilgisayarı IBM ThinkPad 775CD’yi tanıttı.

İlk Apple Bilgisayar

Apple I (Apple 1) ilk olarak 666.66 $ karşılığında satılan ilk Apple bilgisayarıydı. Bilgisayar kiti Steve Wozniak tarafından 1976’da geliştirildi ve genişleme kartlarını kullanarak 8 veya 48 kb’ye genişletilebilen 6502 8 bit işlemci ve 4 KB bellek içeriyordu. Her ne kadar tamamen monte edilmiş bir devre kartı bulunduysa da, kitin hala çalışması için bir güç kaynağı, ekran, klavye ve kasanın olması gerekiyordu.

İlk IBM Kişisel Bilgisayarı

IBM, 1981 yılında IBM PC adlı ilk kişisel bilgisayarı piyasaya sundu. Bilgisayara kod adı olarak Acorn adı verildi ve 8088 işlemci, 16 KB bellek, 256’ya genişletilebilir ve MS-DOS kullanılıyordu.

İlk PC Kopyası

Compaq Portable, ilk PC klonu olarak kabul ediliyor ve Mart 1983’te Compaq tarafından piyasaya çıktı. Compaq Portable, IBM bilgisayarlarıyla% 100 uyumlu ve IBM bilgisayarları için geliştirilmiş herhangi bir yazılımı çalıştırabiliyordu.

İlk Multimedya Bilgisayarı

1992’de Tandy Radio Shack, M2500 XL / 2 ve M4020 SX bilgisayarlarının piyasaya sürülmesiyle birlikte MPC standardına dayalı bir bilgisayarı piyasaya süren ilk firmalardan biri haline geldi.

Diğer Bilgisayar Şirketi İlkleri

Commodore – 1977’de, Commodore ilk bilgisayarını “Commodore PET”i piyasaya sundu.
Compaq – Mart 1983’te Compaq ilk bilgisayarı ve ilk% 100 IBM uyumlu bilgisayarı olan “Compaq Portable” ı piyasaya sürdü.
Dell – 1985 yılında Dell ilk bilgisayarını “Turbo PC” olarak tanıttı.
Hewlett Packard – 1966’da Hewlett Packard ilk genel bilgisayarını “HP-2115” i piyasaya sürdü.
NEC – 1958’de NEC ilk bilgisayarını “NEAC 1101” yapmaya çalıştı.
Toshiba – 1954’te Toshiba ilk bilgisayarını tanıtır; “TAC” dijital bilgisayar

Sponsorlu Bağlantılar