Sponsorlu Bağlantılar

İletken Madde

Elektriği ileten maddelere iletken madde denir. İletken maddelerde serbest elektronlar vardır ve elektrik akımı bu serbest elektronlar üzerinden geçerek elektriği iletir. İletken maddeler daha çok elektronik aletlerin içlerinde kullanılır. Genellikle metaller iletken maddelerdir. Demir, bakır, altın,civa, çelik, alüminyum gibi maddeler iletken maddelerdir.

Günlük hayatta iletken maddelerden oldukça fazla faydalanmaktayız. Elektronik cihazların hemen hepsinde iletken madde kullanılır, kabloların içerisinde iletken teller kullanılır, ütü, radyo, televizyon gibi elektrikli aletlerin hepsini iletken eşyalara örnek verebiliriz.

Yalıtkan Madde

Elektriği iletmeyen maddelere yalıtkan madde denir. Yalıtkan maddeler genellikle iletken maddelerin üzerine sarılarak elektrik ile ilgili kazaları önlemek için kullanılır. Yalıtkan maddelere örnek verecek olursak; tahta, plastik, cam, porselen, kauçuk, ebonit gibi maddeler sayılabilir. Ayrıca şekerli su, saf su, alkol, petrol, sıvı yağlar gibi maddelerde yalıtkan maddelerdir. Yalıtkan maddeler günlük hayatımızda her yerde karşımıza çıkmaktadır. Elektrik kablolarının dış kısımları her zaman yalıtkan malzemeler ile kaplanmaktadır, böylece elektrik çarpması olayı ortadan kalkmaktadır. Tornavida, pense gibi aletlerin uç kısımları yine yalıtkan malzemelerden yapılır. Elektrikle çalışan tüm elektronik aletlerin dış yüzeyleri yine yalıtkan malzemelerden yapılır.

Sponsorlu Bağlantılar