Sponsorlu Bağlantılar
  • İç salgı bezleri hipofiz bezi, troid bezi, böbrek üstü bezleri, pankreas, eşeysel bezlerdir.
  • İç salgı bezlerinin üretmiş olduğu bu özel yapıdaki salgılara Hormon denilir.
  •  İç salgı bezleri sinir siteminin kontrolünde çalışan ve vücudun bir çok noktasında etkisi olan salgı bezleridir.
  • İç salgı bezleri vücudumuzda bulunan sistemlerin çalışmasını ve denetlenmesini sağlayan bezlerdir.
  • Korku, heyecan, sevinç gibi durumlarda vücudumuzda oluşan hızlı kalp atımı, hızlı nefes alıp verme, göz bebeklerinde oluşan değişimler iç salgı bezleri tarafından yapılır.

Hipofiz Bezi; En önemli iç salgı bezidir. Büyüme hormonu salgılar, vücuttaki diğer salgı bezlerinin çalışmasını kontrol eder. Beynin altında çok küçük bir alan kaplar.

Tiroid Bezi; Tiroksin hormonu salgılanmasını sağlar. Vücudun büyümesi, gelişmesi ve diğer kimyasal olayların düzenlenmesini sağlar.

Böbrek Üstü Bezleri; Adrenalin hormonu salgılar. Korku, heyecan gibi duyguları yöneten bezdir. Vücuttaki metabolik olayları da kontrol eder.

Pankreas;  Pankreas hem iç hem dış salgı bezi olarak çalışır. Kan şekerinin dengelenmesini sağlayan hormonları üretir. Bu hormonlar insülin ve glukagondur.

Eşeysel Bezler; Eşeysel bezler cinsiyete göre görevi değişen bezlerdir. Ergenlik döneminde aktif hale gelirler. Erkeklerde testis, dişilerde yumurtalıkta görev yaparlar. Dişi ve erkek üreme hücrelerini üretirler, dişilik ve erkekliğe bağlı özelliklerin oluşmasını sağlarlar.

Sponsorlu Bağlantılar