Sponsorlu Bağlantılar

Hipopituitarizm hipofiz bezinde oluşan bir hasar nedeniyle hormonların salgılanamadığı hastalığa verilen isimdir. Hipofiz yetmezliği hipofiz bezindeki azlıktan, hasardan yada hipotalamustaki bir sorundan kaynaklanan bir hastalıktır. Hipofiz bezi hormonların üretiminin yapıldığı organ olduğundan hipofiz yetmezliği sonucunda hormonlar üretilemez hale gelir ve bu hastalığı olan kişilerde büyük sorunlar meydana gelebilir. Hipofiz bezinin salgıladığı bazı hormonlar şunlardır; TSH, FSH, LH ve ACTH gibi. Bu hormonların yetersizliğinde; TSH yetersizliğinde tiroit hormonları üretilemez ve kişide hipotiroidi oluşur, büyüme gelişmede gerilikler meydana gelir. ACTH yetersiz salgılandığında adrenal bez düzgün çalışmaz ve kişide kortizol hormon eksikliği olur, kortizol hormon böbreklerin düzgün çalışmasını sağlayan hormondur. FSH ve LH hormonları dişilik ve erkeklik hormonlarındandır. Bu hormonların eksikliğinde yumurtalık ve testis iyi çalışamaz ve üreme sorunları meydana gelir. Hipopituitarizm hastalarının ikili ilişkilerde iyi olmadığı, aşık olamama, bağlanamama gibi sorunlarının olduğu da bilinmektedir.

Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  • Doğum esnasında aşırı kanama olursa hipofiz bezinde hasar oluşur ve  adet olamama , kılların çıkmaması, süt gelmemesi gibi durumlar oluşur.
  • Kişinin bir kaza sonucu kafa travması geçirmesi
  • Hipofiz bezinde oluşan bir tümör de hipofiz  yetmezliğine sebep olabilir.

Hipopituitarizm tedavisi için önce hangi hormonun eksik olduğu kan testleri ile tespit edilip eksik olan hormonların yerine konması ile tedavi edilir.

Sheehan Sendromu Nedir? Öğrenmek için Tıklayın

Sponsorlu Bağlantılar