Sponsorlu Bağlantılar

Hindistan’da çok ilginç hatta korkunç denilecek bir gelenek geçmişten bugüne kadar gelmiş günümüzde bile Hindistan’ın bazı bölgelerinde uygulanmakta. Peki nedir bu Sati ?

Hinduizm’de Sati bir kadının kocası öldükten sonra kendini diri diri yakması olayına deniliyor. Hindistan’da bir savaşta bütün erkekler ölünce kadınların, düşmanların onlara cinsel saldırıda bulunacağını düşünerek kendilerini ateşe atarak öldürmeleri sonucu ortaya çıkmış ve daha sonra gelenek haline gelmiştir. Kocası ölen her kadın kendini ateşe atarak intihar etmeye başlamış ve bunu yapmazsa eğer toplumun ve ailesinin baskısına maruz kalmıştır. Ailesi tarafından zorla ateşe atılan kadınlarda olmuştur. Çünkü erkeğin ölümünden kadın sorumlu tutuluyor ve kadının eşine karşı görevlerini yerine getirmediği için ölmesi gerektiği düşünülüyor.

Yakılmayı kabul etmeyen kadınlar toplum tarafından dışlanıyor, bir daha başkasıyla evlenemiyor, düğünlere, toplantılara yada herhangi bir eğlence ortamına kabul edilmiyor ve aileleri dul kalan kadınla tüm bağını koparıyor. Sebebi ise eğer kadın kendini ateşe atmış olsaydı tüm günahları silinecek ve cennete gidecekti ve diğer hayatında da eşiyle karı koca olacaktı. Ancak bunu reddettiği için günahkar ve kötü ruhlu birisi olduğu kanaatine varılıyor. Sati geleneğinin gerçekleştiği yerde yani kadının kendini ateşe atarak yandığı yerde bir tapınak kuruluyor ve halk tapınaklara hacca geliyor.

 

 

 

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar