Sponsorlu Bağlantılar

Halk arasında bir çok farklı isimle bilinen Latince ismi “hibiscus sabdariffa” olan hibiskus çiçeğinin faydaları ve kullanım şekillerinden bahsedeceğim. Hibiskus latincede vücudu rahatlatan anlamına gelmektedir. Bu anlamda bir isim vermelerinin sebebi de hibiskusun içinde var olan faydalardır. Çiçeğin yapraklarının güle benzemesinden dolayı Mekke gülü, Jamaika gülü ve nar çiçeği gibi farklı isimlerle de bilinmektedir.

Hibiskus yüksek oranda suyu tutma özelliği gösterdiği için susuzluk giderici etkisi vardır. Hibiskus çiçeği bünyesinde yüksek oranda magnezyum,demir ve C vitamini bulundurur. Kırmızı, beyaz,sarı, pembe gibi renkleri vardır ve çok hoş bir kokuya sahiptir. Özellikle kilo vermek isteyenlerin hibiskus çayını fazlaca kullandığını söyleyebiliriz.

Faydaları Nelerdir?

  • Kanser hastalığını, özellikle akciğer kanserini önlemede ve tedavisinde çok etkilidir.
  • Şişkinlik ve gaz problemi yaşayanlar için çok iyi bir doğal ilaçtır.
  • Yüksek tansiyon hastalarının tansiyonunun dengelenmesinde etkilidir.
  • Kan şekeri ve kolesterolün dengelenmesini sağlar.
  • Yüksek miktarda C vitamini içerdiği için grip, nezle gibi hastalıkları tedavi eder, vücudu mikroplara karşı korur.
  • Kilo vermek isteyenler için çok iyi bir toksik atıcıdır.

Sürekli ilaç kullanan ve hamilelik ile emzirme dönemindeki kadınların kullanması sakıncalıdır. Sürekli bir hastalığı olan kişilerin ise doktorlarına danışmadan bu bitkiyi tüketmemesi gerekir.

Hibiskus Çayı Nasıl Hazırlanır?

Hibiskus çiçeği sadece kurutulmuş olarak kullanılabilir. En çok tercih edilen tüketim şekli ise hibiskus çayıdır. 1 bardak kaynamış sıcak suyun içerisine atılan 1 tatlı kaşığı kurutulmuş hibiskus yaprakları en az 15 dakika demlendirilir ve daha sonra içilir. Renginin daha koyu kırmızı ve tadının da daha yoğun olmasını isterseniz miktarı artırabilirsiniz. Günde 3 fincandan fazla tüketilmemelidir.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar