Sponsorlu Bağlantılar

Gıda sektörünün gelişmesi ile hazır ve paketli gıdalar günden güne artmakta ve marketlerde yerlerini almaktadır. Mutfaklarımızda kullandığımız ürünlerin hemen hepsi hazır gıdalardan oluşmakta yada yapılan yemeklerin içerisinde mutlaka paketlenmiş gıdalardan malzemeler konulmaktadır. Hazır gıdaların doğal gıdalardan bazı farkları vardır. Örneğin; hazır gıdalarda renklendiriciler, koruyucu maddeler, tatlandırıcılar, emülsiyonlaştırıcı maddeler kullanılır. Hazır gıdanın bu denli yaygınlaşması beraberinde bazı sorunları da getirmektedir. Bu yüzden hazır gıdaları seçerken ve tüketirken bazı durumlara dikkat edilmelidir.

  • Öncelikle alınacak hazır gıdanın ambalajı iyice incelenmeli ve içerisinde bulunan maddeler dikkatle okunmalıdır.

  • Ambalaj üzerinde bulunan üretim tarihi ve son kullanma tarihi mutlaka okunmalı ve alınacak ürün bu tarihlere göre alınmalıdır. Üretim tarihi ne kadar yeni ise o ürün tercih edilebilir, son kullanma tarihi yaklaşmış ise o ürün tercih edilmemelidir.
  • Süt ve meyve suyu gibi ürünleri alırken mutlaka UHT yöntemi ile paketlenmiş olmasına dikkat edilmelidir. Süt ürünlerinin paketlenmiş olanları tercih edilmelidir. Pastörize edilmiş süt ile yapılan peynir ve yoğurtlar tercih edilmelidir. Süt ürünlerinin buzdolabında satışı yapılan yerlerden alınmalı. Oda sıcaklığında satılan ürünler alınmamalıdır.
  • Ambalajı bozulmuş, açılmış veya zarar görmüş ürünler alınmamalıdır.
  • Dondurulmuş gıdalar alınırken şekil bozukluğu olmamış ürünler tercih edilmeli ve alışveririşin en sonunda bu gıdalar alınarak eğer hemen tüketilmeyecekse hızla kullanılacağı yerdeki dondurucuya konulmalıdır. Çözülmüş gıdalar tekrar dondurulmamalıdır ve en kısa sürede tüketilmelidir.
  • Hazır gıdalarda fazlaca bulunan katkı maddesi kodları araştırılmalı ve alışverişlerde bu kodlar dikkate alınmalıdır.

Hazır gıdaların kullanımı her ne kadar bizler için kolaylık olsa da içlerinde bulunan koruyucu maddeler, katkı maddeleri ve renklendiriciler çoğu zaman doğal olmayan kimyasal ürünlerden yapılmaktadır. Bu maddelerin vücuda fazla alınması durumunda sağlığımız bu durumdan kötü etkilenmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar