Sponsorlu Bağlantılar

Hava direnci; sürtünme kuvvetinin havada oluşturduğu dirence denir. Sürtünme kuvveti harekete ters yönde ve hareketi yavaşlatıcı etki yapan bir kuvvettir. Dolayısı ile hava direnci de aynı şekilde hareketi yavaşlatma etkisi yapar. Yağmur damlalarının belli bir hızla yeryüzüne inmesini sağlayan hava direncidir.

Su Direnci; sürtünme kuvvetinin suda oluşturduğu dirençtir. Hareketi zorlaştıran, yavaşlatan etki yapar. Suda yürümek normal yolda yürümekten çok daha zordur. Bunun sebebi su direncidir.

Su ve hava direncini azaltmak için;

  • Uçakların, gemilerin, kayıkların üretimi yapılırken su ve hava direncini en aza indirecek şekilde tasarlanarak yapılır. Su ve hava direncini en aza indirecek tasarım ise “V” şeklinde olan tasarımlardır. Bu yüzden uçakların burnu V şeklindedir. Gemiler ve kayık gibi deniz taşıtları da su direncini azaltmak için V şeklindedir.

  • Savaş uçaklarının çok yüksek hıza çıkmaları gerektiği için uç kısımları yolcu uçaklarından daha sivri şekilde tasarlanır.
  • Bir cismin yüzeyi genişledikçe ve kütlesi arttıkça o cisme uygulanan su veya hava direnci artar. Bu yüzden paraşütle iniş yapan bir kişinin hızı yavaş iken,  bungee jamping yapan kişinin hızı fazladır.
  • Cismin direncini azaltmak için yüzey alanı azaltılmalıdır. Buruşturulan bir kağıt ile düz bir kağıtın yere düşme hızı bu yüzden farklıdır.
  • Hava ve su direncini azaltmak için cisimlerin yüzeyi pürüzsüz ve girinti çıkıntısı olmayacak şekilde tasarlanmalıdır.
Sponsorlu Bağlantılar